Tak kosztownej szkoły w Polsce jeszcze nie było. Powstanie w Warszawie

2022-11-23 16:37

W warszawskiej Białołęce powstanie najdroższa szkoła podstawowa w kraju. Urzędnicy właśnie podpisali umowę na budowę placówki – ma ona kosztować aż 91 milionów złotych. Wiadomo, jak szkoła będzie wyglądać i kiedy pierwsi uczniowie rozpoczną w niej naukę.

szkoła
Autor: materiały prasowe Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej w Warszawie

Najdroższa podstawówka w Polsce

Na 3.2-hektarowej działce przy ul. Świderskiej w Warszawie już niedługo powstanie nowoczesna szkoła podstawowa. W szkole będzie uczyło się około 900 uczniów: 32 oddziały klas I-VIII i 4 „zerówki”.

Warszawska podstawówka zostanie wyposażona również w zespół boisk sportowych, plac zabaw, parking i teren zielony, który umożliwi przeprowadzanie zajęć na świeżym powietrzu. Do stworzenia takich „zielonych klas” zostaną wykorzystane m.in. drewniane ławy i tablice edukacyjne.

szkoła
Autor: materiały prasowe Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej w Warszawie

Projekt szkoły powstał w oparciu o pracę, która zwyciężyła w zorganizowanym przez dzielnicę Białołęka konkursie architektonicznym.

Budynek szkoły zostanie podzielony na bloki funkcjonalne i na grupy klas. Ma to sprzyjać zwiększeniu kameralnego charakteru powierzchni wspólnych i ułatwić interakcję między uczniami.

Ważnym miejscem w nowo powstającej szkole będzie wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami. W tej przestrzeni wspólnej znajdą się także: biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice oraz pomieszczenia administracyjne.

szkoła
Autor: materiały prasowe Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej w Warszawie

Teren przed wejściem do szkoły zostanie zaaranżowany jako strefa integracji i odpoczynku z kaskadowo rozmieszczonymi siedziskami na kształt amfiteatru.

- Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 20 miesięcy na realizację inwestycji. Oznacza to, że szkoła powinna być gotowa w połowie lipca. W wakacje wyposażymy placówkę w sprzęt i meble – mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka dzielnicy Białołęka.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szkoła powita pierwszych uczniów 1 września 2024 roku.

Źródło: se.pl, eska.pl

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE