Ukraina wypuściła znaczek z grafiką Banksy'ego. "Uważamy, że stanie się prorocza"

2023-03-01 12:13

Ukraina już od roku zmaga się z rosyjską agresją. Wiele państw świata wspiera ją finansowo i militarnie. Po jej stronie stoją również artyści. W zeszłym roku odwiedził ją sam Banksy i m.in. w Borodziance pozostawił po sobie kilka murali. Teraz jeden z nich znajdzie się na znaczku pocztowym emitowanym przez ukraińską pocztę.

Znaczek z dziełem Banksy'ego
Autor: facebook.com/ukrposhta

Murale Banksy’ego w Ukrainie pojawiły się tam jesienią zeszłego roku. Jak zwykle artysta swoimi dziełami trafił w punkt, komentując z ich pomocą ówczesną rzeczywistość.

Murale Banksy'ego na Ukrainie
Autor: facebook.com/banksynews, facebook.com/profile.php?id=100050610543946, facebook.com/streetartinfinity

Teraz ukraińska poczta Ukrposhta z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie wypuściła znaczek przedstawiający chłopca powalającego na plecy dorosłego judokę

Jest to jawne odwołanie do Władimira Putina, który sam uprawia judo i ma nawet czarny pas. Chłopiec symbolizuje dużo mniejszą od Rosji Ukrainę, która miała po trzech dniach już się poddać, tymczasem wciąż walczy i zwycięża

„Mały chłopiec, który nokautuje dorosłego mężczyznę, to obraz alegoryczny – to walka Ukrainy z Federacją Rosyjską” – poinformowała ukraińska poczta.

Oprócz tego na znaczku znalazł się wymowny, napisany cyrylicą skrót: “FCK PTN!”, którego raczej nie trzeba wyjaśniać. 

Pierwotnie dzieło Banksy’ego zostało namalowane na ścianie jednego ze zniszczonych domów w Borodziance.

Mural Banksy'ego na Ukrainie przedstawiający Putina
Autor: facebook.com/profile.php?id=100050610543946

– Uważamy, że ukraiński znaczek pocztowy „FCK PTN!” stanie się również proroczy. W 2023 r. Ukraina, która jest mniejsza terytorialnie, ale setki razy bardziej zmotywowana, w końcu „przygwoździ” Rosję do maty – powiedział Igor Smelyanskyi, dyrektor generalny Ukrposhta.

Pierwsze znaczki są już dostępne na poczcie w Kijowie. Każdy z nich może zostać użyty do wysłania lekkiego listu (o wadze maksymalnie 50 g) na terenie Ukrainy. Póki co poczta wydrukowała 250 tys. arkuszy. Na każdym z nich znajduje się 6 znaczków. Część dochodu, jaki zostanie uzyskany ze sprzedaży, zostanie przekazanych instytucjom związanym z edukacją.

Znaczek z muralem Banksy’ego nie jest pierwszym związanym z wojną w Ukrainie. W październiku zeszłego roku pojawił znaczek z motywem z “Titanica” nawiązujący do wysadzenia mostu łączącego Krym z Rosją. Zaprojektował go ukraiński artysta Jurij Szapowal.

Przeczytaj również:

Źródło: dezeen.com