Budynek z dziełem Banksy'ego trafił na licytację. Dzięki artyście cena jest dwa razy wyższa

2022-09-14 9:44

W 2010 r. Banksy, światowej sławy artysta street artu znany nie tylko ze swoich tajemniczych murali, ale także z tego, że skrzętnie ukrywa swoją tożsamość, potraktował jeden z budynków w Los Angeles niczym płótno i namalował na nim mural “Dziewczynka na huśtawce”. Obecnie budynek, i tym samym dzieło Banksy’ego, został wystawione na aukcję.

Dziewczynka na huśtawce. Mural Banksy'ego
Autor: instagram.com/thesparklefactory

Mural pojawił się na boku kamienicy w 2010 r. Wówczas w Los Angeles miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Exit Through the Gift Shop”, którego reżyserem był właśnie Banksy. To właśnie wtedy jego fani mogli zobaczyć ogromny, czerwony napis “Parking” i huśtającą się dziewczynkę.

Jak oszacował “The New York Times” dzieło sztuki zwiększyło wartość budynku o około 14 milionów dolarów. Tym samym cena wywoławcza wynosi obecnie 30 milionów dolarów! Wszyscy zainteresowani zakupem mają czas do 6 października br., aby zgłosić swój udział w licytacji.

Budynek, na którym jest mural Banksy'go (Dziewczyna na huśtwace)
Autor: instagram.com/thesparklefactory

Siedmiopiętrowy budynek przy 908–910 S. Broadway w Los Angeles został zbudowany w stylu art deco w 1914 r. przez studio architektoniczne Meyer & Holler. Odpowiadało ono za wiele projektów, jakie obecnie zdobią ulice Hollywood, m.in. teatry (chiński i egipski) Sida Graumana, aktora i jednego z założycieli Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Na samym początku mieścił się w nim sklep z kostiumami, który zaopatrywał praktycznie wszystkie produkcje, jakie powstawał w tym czasie w Hollywood. Niecałe 10 lat później sam “zagrał” w filmie i pojawił się w słynnej scenie niemej produkcji z Haroldem Lloydem “Safety Last” z 1923 r.

Z kolei w 2007 r., nie przeczuwając swojego przyszłego szczęścia, nabyli go Tarina Tarantino i Alfonso Campons, będący właścicielami firmy z akcesoriami. Wtedy zapłacili za niego “jedyne” 4 miliony dolarów, a prawie dodatkowe 2 wydali na remont. Część budynku została wynajęta, a w jej pozostałej części mieścił się ich showroom. Ponieważ pandemia przyczyniła się do upadków wielu biznesów, a najemcy odeszli, para zdecydowała się sprzedać budynek. 

Istnieje możliwość, że ktoś kupi tę kamienicę tylko po to, by usunąć z niej mural, odpowiednio zabezpieczyć i sprzedać go oddzielnie – tak jak stało się w przypadku “Dziewczynki z łomem” (ang. „Crowbar Girl”). Jednak Holly Dunlap, była specjalistka domu aukcyjnego Sotheby’s, uważa, że to barbarzyństwo. Podobnie myślą właściciele domów aukcyjnych, który uważają, że wartość dzieła jest o wiele większa, jeśli pozostaje ono nietknięte i na swoim miejscu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE