Udało mu się sfotografować hotele w Korei Północnej. Takich wnętrz nikt się nie spodziewał

2022-12-09 11:10

James Scullin podczas podróży do Korei Północnej zachwycił się urokiem i oryginalną architekturą tamtejszych hoteli. Po latach postanowił wrócić do Pjongjangu i, z pozwoleniem lokalnych władz, sfotografować ich wnętrza. Efektami podzielił się ze światem – te zdjęcia trzeba zobaczyć!

Kobieta we wnetrzu hotelu w Korei Północnej
Autor: instagram.com/hotelsofnorthkorea Sala billardowa w jednym z hoteli w PjongJangu

Wizyta w Korei Północnej

Pjongjang to bez wątpienia jedna z najbardziej tajemniczych stolic świata. Odwiedzić to północnokoreańskie miasto możemy jedynie w zorganizowanej turystycznej grupie – weekendowy, spontaniczny „wypad” nie wchodzi wiec w grę.

Wizyta w Pjongjangu jest ściśle monitorowana przez lokalne władze. Zazwyczaj koreański przewodnik jest z nami 24/7, a cała wycieczka jest zaplanowana co do minuty. Dużo czasu spędzamy też w hotelu – spożywając posiłki w hotelowej restauracji czy kupując pamiątki w księgarni.

Większość z zagranicznych turystów zatrzymuje się w dwóch hotelach: Yanggakdo i Koryo. Nieco mniej popularne, ale wciąż uważane za warte odwiedzenia, są hotele: Sosan, Pothonggang i Haebangsan.

Hotele w Pjongjangu

James Scullin, znawca i pasjonat kultury Azji spędził w Pjongjangu 5 dni, podczas których odwiedził 10 lokalnych hoteli, robiąc im zdjęcia. W efekcie powstał wyjątkowy album ze 150 fotografiami wnętrz północnokoreańskich hoteli.

Książka „Hotels of Pyongyang” stała się hitem, a zdjęcia hoteli opublikowanych na instagramowym profilu @hotelsofnorthkorea obiegły cały świat.

Architektura hoteli w Pjongjangu łączy w sobie elementy brutalizmu i sowieckiego socrealizmu z nowoczesnością. Wnętrza hoteli często wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał, ale nie można odmówić im klimatu i oryginalności.

Przykładem może być bar w hotelu Koryo, w centrum którego rośnie drzewo, a jego zazielenione gałęzie pokrywają dużą część sufitu. Co ciekawe, kiedyś sufit wypełniało morze szklanych lamp w kształcie tulipanów. Poniżej zdjęcie z Koryo (obecnie i przed laty).

Ciekawie prezentuje się również sala restauracyjna w hotelu Sosan – dominuje tu subtelny, pudrowy róż.

Eleganckie lobby i centrum biznesowe w hotelu Ryanggang:

W 2019 metamorfozę przeszło lobby w najpopularniejszym hotelu w Pjongjangu, Yanggakdo. Poniżej stan obecny i zdjęcie wykonane przez Jamesa kilka lat wcześniej:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE