To już pewne! Od kwietnia nie sprzedasz mieszkania, jeśli nie masz tego dokumentu

2023-01-16 11:12

Pod koniec kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Oznacza to, że podczas sprzedaży lub wynajmu nowych lokali mieszkaniowych właściciel będzie musiał przedstawić jeden ważny dokument.

kobieta podpisująca dokumenty
Autor: pexels.com @Mikhail Nilov

Świadectwo charakterystyki energetycznej – nowe przepisy

Do tej pory, sprzedając lub wynajmując komuś mieszkanie nie musieliśmy przedstawiać pełnej dokumentacji dotyczącej energooszczędności lokalu czy orientacyjnych kosztów utrzymania związanych z zapotrzebowaniem na energię.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło to zmienić, wprowadzając kilka poprawek do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 28 kwietnia 2023 roku. Co to oznacza dla właścicieli mieszkań, którzy chcą je sprzedać lub wynająć?

W przypadku istniejących budynków lub powstałych przed dniem 28 kwietnia 2023 posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego nie będzie konieczne. Z obowiązku wyłączone będą również lokale wykorzystywane na własny użytek oraz domy do 70 m².

Natomiast w dokumentacji budynków wybudowanych po 28 kwietnia będzie musiało znaleźć się świadectwo energetyczne. Nieprzekazanie świadectwa nabywcy (w przypadku, gdy chcemy nasze mieszkanie sprzedać) lub wynajmującemu będzie skutkowało nałożeniem na właściciela grzywny.

Co zawiera świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne sporządza się w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Zawiera ono szereg informacji pozwalających określić stopień energooszczędności budynku lub jego części (lokalu), m.in. wielkość emisji CO2, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, a także wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową.

Skąd pomysł na wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego? Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chodzi o budowanie w Polakach świadomości ekologicznej.

Świadectwo energetyczne ma być również cennym źródłem informacji dla osób kupujących lub wynajmujących mieszkanie, które może wpłynąć na decyzję o kupnie lub wynajmie lokalu. Dokument ma pomóc w ocenie, czy dany budynek jest energooszczędny i ile mniej więcej będzie kosztowało jego utrzymanie (pod względem energetycznym).

Źródło:

  • PAP
  • biznes.interia.pl