Rząd zmienił zdanie, świadectwa energetyczne jednak obowiązkowe. Wiemy, ile będzie trzeba za nie zapłacić

2022-10-10 9:46

Do tej pory rząd utrzymywał, że obowiązkiem posiadania świadectwa energetycznego będą objęte domy jednorodzinne i, zbiorczo, budynki wielorodzinne. Teraz okazuje się, że właściciele poszczególnych mieszkań również będą musieli ubiegać się o taki dokument. Jego koszt? Kilkaset złotych.

bloki
Autor: getty images

Świadectwo energetyczne

Ustawa o wprowadzeniu obowiązku posiadania świadectwa energetycznego została wstępnie zaakceptowana. Wymaga jeszcze ostatecznego potwierdzenia w Senacie, a następnie podpisu prezydenta. Można spodziewać się, że nowe przepisy wejdą w życie w pierwszym półroczu 2023 roku, najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja.

Podczas prezentowania Senatowi projektu ustawy, wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zaznaczył, że obowiązkiem posiadania świadectwa energetycznego zostaną objęci już nie tylko właściciele domów jednorodzinnych czy – zbiorczo – wielorodzinnych (bloki, kamienice). Ważne świadectwo energetyczne będą musieli mieć także właściciele poszczególnych lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy chcą mieszkanie sprzedać lub wynająć.

- W budynkach wielorodzinnych (...), jeżeli obywatel będzie wynajmował takie mieszkanie, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania – cytuje wiceministra Dziennik Gazeta Prawna.

Czy oznacza to, że jeśli jesteśmy właścicielami mieszkań i nie planujemy ani ich sprzedać, ani wynająć, również będziemy musieli ubiegać się o wystawienie świadectwa energetycznego? Na szczeście nie. Co więcej, nawet jeśli obecnie wynajmujemy komuś mieszkanie lub lokal sprzedamy przed wejściem ustawy w życie (kwiecień-maj 2023), to również nie musimy martwić się o świadectwo energetyczne.

Wprowadzanie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego to efekt dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Co więcej, świadectwa energetyczne mają przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

W przypadku wynajmowanych lub sprzedawanych mieszkań, najemca lub nowy właściciel będą mieli większą świadomość kosztów ogrzewania danego lokalu.

W wystąpieniu w Senacie Piotr Uściński wyjaśnił również, że za brak stosownego dokumentu, w przypadku gdy będzie on wymagany, może grozić kara nawet kilku tysięcy złotych.

Wszystkie nieruchomości powstałe po 2009 roku muszą mieć wystawione świadectwo energetyczne. Gdy nowa ustawa wejdzie w życie, także budynki starsze będą musiały mieć tego typu dokument.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Niestety, świadectwo energetyczne wiąże się z dodatkowymi, i to niemałymi kosztami. Jak donosi Fakt, obecny koszt świadectwa energetycznego to kilkaset złotych. Dla mieszkań to najczęściej 200 zł, a dla domów jednorodzinnych 500 zł. Domy wielorodzinne i budynki niemieszkalne wyceniane są indywidualnie.

Źródło: Business Insider, Dziennik Gazeta Prawna, Fakt