Ten blok przeszedł "darmomodernizację". Trudno uwierzyć, o ile spadły rachunki

2022-09-28 9:37

Okazuje się, że nie wszyscy muszą być skazani na ciągłe podwyżki czy to energii, czy gazu. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Zwoleniu, Tomasz Zawadzak, wziął sprawy w swoje ręce i w zaledwie rok odłączył jeden z bloków od ciepłowni, przeprowadził tzw. darmomodernizację i tym samym obniżył rachunki jego mieszkańców o około 35 – 40%.

Blok po darmomodernizacji w Zwoleniu
Autor: youtube.com/user/EurosEnergy

Trzy tygodnie temu donosiliśmy o niezwykłym bloku w Szczytnie, którego mieszkańcy już nie muszą zaprzątać sobie głowy kolejnymi podwyżkami energii. Nie tylko zamontowali panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj

Teraz coraz głośniej robi się o Zwoleniu, mieście liczącym niecałe 10 tys. mieszkańców, które leży około 30 km od Radomia. Jak donosi “Gazeta Wyborcza”, przy ulicy Bogusza 9 i 11 znajduje się blok, który również postawił na długofalowe rozwiązania. W zaledwie rok przeszedł gruntowną modernizację: zamontowano tam gruntowe pompy ciepła, a na dachu fotowoltaikę, która je zasila. 

Początkowo mieszkańcy myśleli o założeniu w bloku własnej kotłowni opalanej węglem lub gazem, jednak zapowiedzi kolejnych podwyżek paliw kopalnych skutecznie ich do tego zniechęciły. Wówczas Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Zwoleniu, Tomasz Zawadzak, zaczął szukać innych rozwiązań i tak wpadł na pomysł, by połączyć pompy ciepła, z fotowoltaiką i klimakonwektorami, które latem chłodziły by mieszkania, a zimą grzały. Aby zapewnić mieszkańcom wspólnoty niższe rachunki, trzeba było wykonać jeszcze termomodernizację, czyli po prostu ocieplić ściany, dach i piwnice, tak aby zatrzymać ciepło w bloku.Tym samym budynkowi przy ul. Bogusza, który całkowicie odłączył się od sieci ciepłowniczej, niestraszne są już podwyżki. Jak podaje Noizz.pl, za opracowanie i wykonanie tej koncepcji odpowiadała firma EurosEnergy.

.

Ile to kosztowało, skąd na to pieniądze i czy faktycznie się opłaciło?

Cała inwestycja kosztowała 3,2 miliona złotych. Spółdzielni udało się uzyskać dotację, tzw. premię termomodernizacyjną, która pokryła 20% kosztów (dokładnie 670 tys zł). Reszta to kredyt termomodernizacyjny w Banku PKO BP SA wzięty na 20 lat, który co miesiąc opłacają mieszkańcy. Mimo wszystko ich rachunki są niższe o około 35 – 40% niż ludzi mieszkających w sąsiednich blokach. 

Jak przekonuje Tomasz Walczak z EurosEnergy w rozmowie z Michałem Bachowskim z Noizz.pl, mieszkańcy od razu odczuli zmiany w swoich portfelach. Przykładowo zaliczka na ogrzanie 1 m kw. mieszkania kosztuje ich około 80 gr, z kolei mieszkańców okolicznych bloków, które nie przeszły takiej modernizacji, ponad 10 razy więcej, bo aż 8,50 zł! Wystarczy policzyć zatem, jakie koszty ponosi właściciel mieszkania o powierzchni 40 m na ulicy Bogusza 9 i 11 – 32 zł, i innego bloku – 340 zł. Różnica? 302 zł.

Źródła: 
Bachowski M.Ten blok odłączył się od ciepłowni. Rachunki spadły o 90 proc., [w:] Noizz.pl, dostęp: 28.09.2022 r.
Sudak I., Zero procent podwyżek. A nawet płacą 35 proc. mniej, [w:] Gazeta Wyborcza, dostęp: 28.09.2022 r.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE