To jedyny taki blok w Polsce. Jeszcze niedawno był obiektem kpin, teraz można pozazdrościć mieszkańcom

2022-09-07 10:28

Rosnące ceny za wodę, prąd czy gaz nie napawają optymizmem. Ale jest jeden blok w Polsce, któremu niestraszne są wysokie rachunki. Mieszkańcy wspólnoty Śląska 12 w Szczytnie od lat sami produkują prąd. To ewenement na skalę kraju!

blok w szczytnie
Autor: YouTube: WFOŚiGW Olsztyn

Blok w Szczytnie sam produkuje energię elektryczną

Lokatorzy wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śląskiej 12 w Szczytnie mogą pochwalić się całkowitą samowystarczalnością pod względem energetycznym. Od lat blok produkuje energię cieplną i prąd we własnym zakresie.

Wszystko dzięki szwedzkim pompom cieplnym pobierającym ciepło z ziemi, panelom fotowoltaicznym ustawionym na dachu i na balkonach.

Jak przyznaje prezes wspólnoty „Śląska 12” w Szczytnie, Zbigniew Chrapkiewicz głównym powodem inwestycji w odnawialne źródła energii były stale rosnące rachunki. Według jego obliczeń w 2013 roku wspólnota płaciła ponad 100 tysięcy złotych rocznie kotłowni, która ogrzewała blok.

By zmniejszyć rachunki i uniezależnić się od dostawców, w 2014 roku wspólnota zbudowała dwie szwedzkie pompy ciepła o łącznej mocy 120 kW. Pompy zbierają ciepło z ziemi i przekazują je następnie do instalacji grzewczej.

Blok wyposażono także w 153 panele fotowoltaiczne na dachu o mocy 39.7 kW. Wciąż jednak wspólnota musiała płacić za energię elektryczną do obsługi pomp. By zniwelować rachunki, postanowiono rozbudować sieć paneli fotowoltaicznych.

Pojawił się jednak problem z ich umiejscowieniem… Ale wtedy wspólnota wpadła na pomysł, by rozbudować malutkie balkony i właśnie na nich zamontować kolejne panele solarne. Tak też zrobiono. W efekcie powierzchnia mieszkań się powiększyła, a blok stał się całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Ale to nie wszystko! Zasilane panelami słonecznymi pompy cieplne produkują nadwyżki energii, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie jej do sieci. W ten sposób wspólnota nie tylko oszczędza na rachunkach, ale także może zarabiać!

Realizacja tej „energetycznej fabryki” była możliwa dzięki licznym dofinansowaniom i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Blok w Szczytnie to nie tylko doskonały przykład na to, jak dobrze wykorzystać granty, ale również dowód, że działając razem można naprawdę wiele osiągnąć. Kto wie, może inne wspólnoty mieszkaniowe w Polsce pójdą w jego ślady?

blok
Autor: YouTube: WFOŚiGW Olsztyn
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE