Skończyły się pieniądze z programu Mój Prąd. Co dalej z dofinansowaniami na fotowoltaikę?

2023-05-24 11:06

Program Mój Prąd 5.0 ruszył zaledwie miesiąc temu, a już pojawiły się pierwsze problemy. Organizatorzy nie przewidzieli, że kolejna edycja przyniesie tak dużą liczbę chętnych, a wartość dofinansowania przekroczy założony budżet. Minister środowiska Anna Moskwa zabrała głos w sprawie przyszłości programu Mój Prąd.

fotowoltaika
Autor: getty images

Budżet programu Mój Prąd 5.0

Mimo że nabór do rządowego programu Mój Prąd 5.0 rozpoczął się miesiąc temu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że liczba złożonych wniosków już przekroczyła pulę pieniędzy przewidzianą na tę edycję.

Jak poinformował NFOŚiGW, na dzień 19 maja 2023 zarejestrowano 13 628 wniosków na kwotę ponad 114 mln zł, czyli o 14 milionów więcej niż wynosi budżet programu.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła jednak, że w związku z tak dużym zainteresowaniem programem Mój Prąd 5.0, pula pieniędzy zostanie wkrótce poszerzona i to o całe 400 milionów złotych!

Na jak wysokie dotacje można liczyć?

Warto przypomnieć, że w ramach programu Mój Prąd 5.0 maksymalna kwota dofinansowania dla jednego gospodarstwa domowego wynosi 58 tysięcy złotych. Jednocześnie kwota nie może przekroczyć 50% kosztów całej inwestycji.

Jak można wykorzystać środki otrzymane z budżetu rządowego programu? Wnioskodawcy mogą np. zakupić za pieniądze panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, magazyny energii elektrycznej czy pompy ciepła.

Co ciekawe, z najnowszych danych wynika, że Polacy najchętniej inwestują w fotowoltaikę – do połowy maja wpłynęło aż 13 602 takich wniosków.

Podstawowa kwota, na którą można liczyć, ubiegając się o dofinansowanie za zakup fotowoltaiki, wynosi 6 tysięcy złotych. Oczywiście, istnieje możliwość otrzymania większej sumy, jeśli do instalacji zostaną dołączone urządzenia dodatkowe.

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne, dotacja wynosi do 3.5 tys. zł, a wnioskując o dotację do magazynów energii elektrycznej, można dostać nawet 16 tys. zł.

Z kolei planując zakup powietrznej pompy ciepła, otrzymamy do 4.4 tys. zł w ramach programu Mój Prąd 5.0. Na dużo wyższe sumy mogą liczyć użytkownicy wodnych pomp ciepła – między 12 a 19 tys. zł. Natomiast za zakup gruntowej pompy ciepła NFOŚiGW zwróci nam do 28 tys. zł.

Źródło:

  • swiatoze.pl
  • biznesinfo.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE