Rusza przebudowa placu Defilad w Warszawie. Ogromna metamorfoza

2023-06-07 11:30

Właśnie rozpoczęto prace modernizacyjne na placu Defilad w Warszawie. Do tej pory pokryta betonem i asfaltem przestrzeń przed Pałacem Kultury niedługo zmieni się tętniące życiem i zielenią miejscem spotkań warszawiaków.

plac defilad
Autor: materiały prasowe

Plac Defilad stanie się Placem Centralnym

Po przebudowie obecny plac Defilad zyska nie tylko nowy wygląd, ale również nazwę – Plac Centralny. Przed Pałacem Kultury na osi ul. Złotej powstanie miejsce, gdzie będą spotykać się mieszkańcy miasta, a także gdzie będą odbywać się wydarzenia kulturalne.

Przebudowa placu Defilad wpisuje się w koncepcję Nowego Centrum Warszawy, która obejmuje niedawno zmodernizowany Plac Pięciu Rogów, ulicę Chmielną, która ma przejść generalny remont, a także Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym nadal trwają prace budowlane i aranżacyjne.

W sercu Warszawy powstanie nowa przestrzeń, która będzie służyła warszawiankom i warszawiakom – przestrzeń zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też powstająca z poszanowaniem historii miasta, ponieważ układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków 

- powiedział o Placu Centralnym Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak będzie wyglądać Plac Centralny?

Władze Warszawy zapewniają, że plac przed Pałacem Kultury będzie przede wszystkim bardziej zielony.

plac
Autor: materiały prasowe

Asfalt i beton, które obecnie dominują w krajobrazie placu, zostaną zamienione na zielone trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych i kamienną nawierzchnię.

Na placu nie zabraknie też roślin cebulowych (40 gatunków), bylin, a także 11 gatunków krzewów i ponad 100 drzew, m.in. derenie, grujeczniki, jesiony, magnolie i miłorzęby.

Projekt Placu Centralnego stworzyli architekci z pracowni A-A Collective. W ich zamyśle nowa przestrzeń ma połączyć obecny plac Defilad z parkiem przy ul. Świętokrzyskiej.

plac
Autor: materiały prasowe

Nieregularny układ chodników i zieleni nowego placu odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków, które stały tu w 1939 roku. Większość kamienic została wyburzona po wojnie, by zrobić miejsce na budowę Pałacu Kultury i Nauki.

Nawierzchnia Placu Centralnego zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrys wyburzonych kamienic zostanie zbudowany z wielkoformatowych płyt kamiennych o szarym i czerwonym wybarwieniu.

Z kolei dawne dziedzińce zostaną wybrukowane kostką granitową pochodzącą z obecnego z placu Defilad, a także uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej.

plac
Autor: materiały prasowe

Jak informuje stołeczny ratusz, prace budowlane będą prowadzone pod ścisłym nadzorem archeologicznym – istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że pod powierzchnią obecnego placu Defilad kryją się cenne artefakty z przeszłości.

Kiedy warszawiacy i odwiedzający polską stolicę turyści będą mogli spędzić czas wśród zieleni Placu Centralnego? Prace przed Pałacem Kultury mają potrwać do lipca 2024.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl