Program Pierwsze Mieszkanie zaakceptowany. Rząd spłaci twój kredyt

2023-03-15 15:05

Wczoraj rząd zaakceptował projekt programu Pierwsze Mieszkanie i ogłosił datę jego startu: 1 lipca tego roku. Zgodnie z założeniami programu oprocentowanie na kredyt hipoteczny ma wynieść 2%, co pozwoli Polakom spełnić marzenie o zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Kto skorzysta z rządowych dopłat? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy!

osiedle
Autor: getty images

Program Pierwsze Mieszkanie

Projekt ustawy o programie Pierwsze Mieszkanie został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pierwsze wzmianki o projekcie komunikowano już pod koniec 2022 r.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch części. Pierwsza to Bezpieczny Kredyt 2%, druga to Konto Mieszkaniowe, czyli specjalne konto oszczędnościowe, na którym będzie można odkładać pieniądze na zakup nieruchomości. Oba instrumenty mają pomóc Polakom w spełnieniu marzeń o zakupie pierwszego mieszkania lub domu.

Bezpieczny Kredyt 2 procent

By otrzymać dofinansowanie państwa i kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim beneficjent musi mieć nie więcej niż 45 lat i udowodnić, że nie jest i nigdy nie był właścicielem mieszkania lub domu. W przypadku małżeństw lub rodziców i dzieci, te warunki musi spełnić przynajmniej jedno z nich.

W ramach programu Pierwsze Mieszkanie można zaciągnąć kredyt o wysokości nieprzekraczającej 500 tysięcy złotych w przypadku jednej osoby, a w przypadku małżonków lub rodziców – 600 tys. zł. Wkład własny kredytobiorców nie będzie mógł przekroczyć 200 tys. zł.

Rządowe rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat tak, by w efekcie oprocentowanie zobowiązania przez cały ten czas utrzymywało się na poziomie 2% plus marża banku. Ma to zagwarantować stabilny poziom rat kredytu.

Według polskich władz będzie to praktycznie równoznaczne z powrotem do warunków udzielania kredytów hipotecznych sprzed okresu pandemii, kiedy WIBOR 3M utrzymywał się na stabilnym poziomie 2-3%.

Co to oznacza w praktyce? Na jakie zniżki mogą liczyć osoby, które skorzystają z rządowego programu i niższych kredytów?

Przy kredycie na 320 tysięcy złotych na 25 lat, w tej chwili rata wynosi 3322 złote, a przy Bezpiecznym Kredycie rata będzie wynosiła 1825 złotych, a więc znacząca różnica, koło 1500 złotych na racie kredytu, w jednym tylko miesiącu

- zapewnia Mateusz Morawiecki.

Jeszcze nie wiadomo, które banki wezmą udział w programie Pierwsze Mieszkanie. Wiadomo natomiast, że instytucje finansowe muszą podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który jest bezpośrednim źródłem finansowania dopłat do rat.

Z Bezpiecznego Kredytu 2% będzie można skorzystać od lipca 2023 do 2027 roku. Mateusz Morawiecki przyznał jednocześnie, że jeśli program okaże się sukcesem, będzie szansa na jego przedłużenie.

Źródło:

  • tvn24.pl
  • superbiz.se.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE