Policja: widzisz taki znak na swoich drzwiach? Natychmiast go zmaż!

2023-01-24 14:02

Jeśli na twoich drzwiach pojawił się dziwny znak, narysowany np. kredą, to powód do zaniepokojenia. Oznacza to, że twój dom wzięli na celownik… złodzieje. Policja zajęła jednoznaczne stanowisko, co robić w takim przypadku.

Znaki na drzwiach
Autor: Getty Images/IvanBastien

Tym razem sporą liczbę włamań zaobserwowano w Katowicach, ale tak naprawdę na całym Śląsku widoczny jest pewien schemat. Złodzieje są coraz sprytniejsi i zostawiają znaki, które są zaszyfrowaną wiadomością dla ich “kolegów po fachu”. 

Podobnie jest w Warszawie, o czym informował portal Haloursynow.pl. Za pomocą niewielkich rysunków zostało oznaczone siedem mieszkań przy ul. Hirszfelda. Wygląda na to, że złodzieje najpierw obserwują mieszkania, wyciągają wnioski, a później szczegółowo je opisują, używając konkretnych rysunków.

Co oznaczają rysunki pozostawione przez złodziejów?

  • trójkąt - to symbol samotnej kobiety, świadczy, że w mieszkaniu nikt inny poza nią nie mieszka
  • alfa (grecka litera) - to informacja, że w domu znajduje się alarm
  • przekreślone koło - oznacza, że tego domu nie warto okradać
  • krzyżyk - w ten sposób oznacza się mieszkania, co do których zaplanowano już włamanie
  • diament - puste mieszkanie, w którym nikt nie mieszka
  • zygzak - mieszkanie strzeżone przez psa

Należy dodać, że znaki co jakiś czas się zmieniają i w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. Co zrobić, jeśli na twoim mieszkaniu pojawił się znak? Zgodnie z wytycznymi policji, takie znaki trzeba jak najszybciej zmyć, aby zaburzyć wymianę informacji między złodziejami!

Mężczyzna otwierający drzwi
Autor: Getty Images/perfectlab

Jak ustrzec się przed złodziejami?

Jak zabezpieczyć dom przed włamywaczem? Przede wszystkim twoje mieszkanie nie może wyglądać na niezamieszkane. Pamiętaj zatem o opróżnianiu skrzynki na listy i zachowaniu czystości wokół wejścia. Każde nowe zabrudzenia najlepiej szybko zmyć, ponieważ nie wiesz, czy ta dziwna kreska na drzwiach została namalowana przez dziecko sąsiada, czy przez złodzieja. 

Co ważne, będąc w mieszkaniu, zawsze zamykaj je na klucz! Kradzież na klamkę to nowa metoda włamywaczy. Na czym polega? Złodzieje łapali za klamki i sprawdzali, które drzwi są otwarte. Często w przedpokoju, przy drzwiach trzymamy cenne przedmioty: klucze, torebki, portfele. Chwila nieuwagi, a mogą zniknąć! Kradzieże są dokonywane często o wczesnych godzinach porannych, nawet o 5 rano, co oznacza, że najprawdopodobniej nie zostały zamknięte na noc.

Przeczytaj również:

Źródło:

  • eska.pl
  • haloursynow.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE