Plaga szczurów we Wrocławiu. Gryzonie dostają się do domów przez kanalizację

2023-03-21 9:25

Wrocław walczy obecnie z plagą szczurów. Gryzonie w poszukiwaniu jedzenia żerują już nie tylko na śmietnikach, ale zuchwale próbują dostać się do ludzkich domów – przez kanalizację, stwarzając poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców.

wrocław
Autor: getty images, twitter.com

Plaga szczurów we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska od lat zmaga się ze szczurami. Sprytnych gryzoni w ostatnim czasie jednak przybyło. Jak mówią specjaliści od deratyzacji, w chwili obecnej szczurów we Wrocławiu jest kilka razy więcej niż ludzi. Szacunkowo gryzoni może być nawet kilka milionów osobników, a ich liczba stale się powiększa, ponieważ bardzo łatwo i szybko się rozmnażają.

W miocie potrafi być kilkanaście osesków, ciąża trwa krótko, 20-24 dni

- mówi w rozmowie z Onetem Justyna Bartoszuk, lekarz weterynarii, dodając, że szczury bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową.

Skala „szczurzego problemu” we Wrocławiu jest naprawdę ogromna. Z informacji podanych przez firmy deratyzacyjne wynika, że obecnie zużycie specjalistycznych preparatów do walki z gryzoniami jest dwukrotnie większe niż zazwyczaj.

Szczury próbują dostać się do mieszkań

Największe skupiska szczurów można spotkać w dzielnicach, gdzie dominują stare kamienice, a więc w Śródmieściu czy na Starym Mieście.

Szczury pojawiają się na śmietnikach, ale w poszukiwaniu pożywienia są zdolne nawet wejść do ludzkich mieszkań – i to nie drzwiami, ale kanalizacją, a dokładnie przez sedes. Takich przypadków we Wrocławiu jest coraz więcej.

Zdjęcie szczura, który utopił się w kanalizacji, próbując dostać się do mieszkania pani Renaty udostępnił na Twitterze Marcin Torz, dziennikarz Super Expressu:

W związku z plagą szczurów, Urząd Miasta Wrocławia wydał oświadczenie, w którym poinformował, że częstotliwość deratyzacji zostanie zwiększona.

Jednocześnie, władze Wrocławia zaapelowały do mieszkańców miasta, by nie wyrzucali resztek jedzenia w nieodpowiednich miejscach (poza pojemnikami), dobrze zabezpieczali worki i zamykali śmietniki.

Źródło: onet.pl