Odpadki ze szkolnej stołówki zamiast farby. W Gdyni powstał nietypowy biomural

2022-10-25 10:03

Na szkole podstawowej nr 17 w Gdyni na Grabówku w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej powstał wyjątkowy mural. Do jego użycia zamiast farby w sprayu wykorzystano biotynk, który powstał m.in. z odpadów ze szkolnej stołówki. Jego autorką jest Blanka Byrwa, a projektantem Jacek Wielebski.

Mural w Gdyni z biotynku
Autor: Materiały prasowe / trafficdesign.prowly.com

Do stworzenia spoiwa biotynku wykorzystano m.in. alginan sodowy (pozyskiwany z morszczynu), żywicy sosnowej i skorupek jaj. W jego składzi znalazły się też dodatki chemiczne (o naturalnym pochodzeniu) oraz odpady budowlane.

Mural w Gdyni z biotynku
Autor: Materiały prasowe / trafficdesign.prowly.com

Aby zabarwić biotynk, stworzono kolorowe mieszanki, a do ich powstania wykorzystano m.in. marchewkę, ale także fusy kawy, liście czy popiół. Jak wynika ze zdjęć, mural zdobią również elementy przestrzenne. Jak dowiadujemy się ze strony Traffic Design, za ich powstanie byli odpowiedzialnie uczniowie klasy 4b

Mural w Gdyni z biotynku
Autor: Materiały prasowe / trafficdesign.prowly.com

Nawiązujący stylistyką do ilustracji, jakie kiedyś zdobiły stare książki do biologii, mural przedstawia morszczyn pęcherzykowaty. Obecnie ten glon wciąż można spotkać w wodach przybrzeżnych Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego. Kiedyś również występował w Morzu Bałtyckim, jednak końcem ubiegłego wieku wyginął.

Ten mural był eksperymentem. Jego twórcy nie wiedzą, jak zachowa się na mrozach i jak poradzi sobie z warunkami atmosferycznymi. Póki co pomyślnie przetrwał kilka deszczowych dni.

Źródło: trafficdesign.prowly.com