Najnowsze dane o cenach mieszkań w Polsce. Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej? Jest kilka zaskoczeń

2023-06-02 9:40

W których miastach i województwach mieszkania były najdroższe w pierwszym kwartale 2023, a w których najtańsze Obecność niektórych miast może zaskakiwać! Zobaczcie, jak prezentuje się obecnie rynek mieszkań wtórnych w Polsce.

osiedle
Autor: getty images

W tych miastach mieszkania są najdroższe

Analizę cen mieszkań z rynku wtórnego w pierwszym kwartale 2023 przeprowadzili eksperci serwisu rankomat.pl. Ceny z bieżącego roku zestawili z cenami mieszkań z końca 2022 r.

Z raportu wynika, że ze wszystkich miast wojewódzkich w pierwszym kwartale 2023 najwyższe stawki za metr kwadratowy były w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. W stolicy za mieszkanie z rynku wtórnego trzeba było zapłacić ok. 13 223 zł za m².

Do grona „10-tysięczników” niedługo dołączy również Poznań, w którym eksperci od jakiegoś czasu obserwują dynamiczny wzrost cen nieruchomości.

Biorąc pod uwagę całe województwa, z raportu jasno wynika, że najdroższe mieszkania są w województwie mazowieckim (średnio 11 500 zł za m²), małopolskim (10 690 zł) i pomorskim (9 969 zł). Dogania je również woj. zachodniopomorskie z cenami 7 558 zł za m².

W tych miastach mieszkania są najtańsze

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, w których cena za mieszkanie z rynku wtórnego nie przekroczyła jeszcze progu 10 tys. za m², można do nich zaliczyć Rzeszów, Lublin i Szczecin.

Najtańsze mieszkania do tej pory oferowały: Bydgoszcz, Zielona Góra oraz Gorzów Wielkopolski. W tych miastach w pierwszym kwartale bieżącego roku m² kosztował poniżej 7 tys. zł.

Gdyby spojrzeć na województwa jako całość to najniższe ceny oferuje woj. opolskie (5 445 zł za m²), śląskie (5 630 zł) i lubuskie (5 741 zł).

Kurorty podbijają ceny

Popularne miejscowości górskie i nadmorskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza tych z zasobnym portfelem. Nieruchomości premium rozchodzą się tam jak świeże bułeczki. Świadczy o tym dynamiczny wzrost cen w miejscowościach takich jak:

  • Zakopane (18 950 zł za m²)
  • Międzyzdroje (15 943 zł)
  • Sopot (15 694 zł).

Ceny mieszkań w kurortach i popularnych ośrodkach wypoczynkowych są znacznie wyższe niż w stolicy danego województwa. Dobrym przykładem jest również Bielsko-Biała, gdzie ceny za m² są wyższe niż w Katowicach oraz Karpacz, gdzie za nieruchomość trzeba zapłacić więcej niż we Wrocławiu.

Źródło: protpertynews.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE