Najlepsze projekty wnętrz 2016: zobacz najciekawsze realizacje salonów

2017-02-05 16:24

Nasze mieszkania coraz częściej odzwierciedlają styl życia? Na pewno pokój dzienny! Wybraliśmy najciekawsze realizacje salonów polskich projektantów i architektów wnętrz. Zobacz, co lubią i jak mieszkają Polacy.

Dominujące w Polsce i zarazem najchętniej wybierane style to: skandynawski oraz nowoczesny. Styl skandynawski skradł nasze serca dzięki swojej prostocie oraz funkcjonalnym rozwiązaniom. Świadczy o tym nie tylko popularność skandynawskich sklepów, ale także liczba blogów wnętrzarskich specjalizujących się w dodatkach do domu sprowadzanych ze Szwecji, Norwegii czy Danii. Nadal modny jest także styl nowoczesny i minimalizm, dzięki któremu we wnętrzach panuje aranżacyjny ład. W takim mieszkaniu koncepcja sprowadza się do prostych kształtów – od samego układu funkcjonalnego aż po wybrane wyposażenie. Do mieszkania w stylu nowoczesnym projektanci często proponują autorskie rozwiązania: zabudowy robione na wymiar, wnęki, w których ukryte są szafy lub regały, oraz gładkie fronty bez zbędnych zdobień. W roku 2016 pojawiło się wiele koncepcji wnętrz inspirowanych stylem vintage, industrialnym czy eklektycznym. Polacy zaczęli również doceniać wartość rzeczy i materiałów z rodowodem, szczególnie lokalnym.

Jak mieszkają Polacy: kolory

W polskich aranżacjach wnętrz zdecydowanie przeważają jasne, naturalne barwy – biele, ciepłe beże i kremy oraz jasne szarości. Skandynawska biel, kojarząca się z czystością, lekkością i prostotą, jest kolorem dobrze odbijającym światło, co ma duże znaczenie w przypadku małych czy gorzej oświetlonych wnętrz. Najczęściej zmienianym elementem w polskich wnętrzach są kolory ścian. Mocny, charakterystyczny odcień? Tak, ale najczęściej tylko na jednej ścianie w pomieszczeniu, tak aby nie przytłoczyć całości. Kolorowa zabudowa meblowa pojawia się szczególnie w kuchni. Po latach szafek w kolorze białym coraz więcej kuchni urządzanych jest w szarości, a nawet czerni.

Materiały cenione przez Polaków

W projektach polskich wnętrz powtarzają się główne założenia projektowe dotyczące połączenia naturalnych materiałów (najczęściej drewna) z betonem oraz cegłą lub kamieniem. Drewno w tym wypadku ociepla aranżację, nadaje naturalnego wykończenia. W polskich domach drewno króluje pod różnymi postaciami. Najczęściej spotkamy je w roli okładzin na podłogi, ściany, ale także wyposażenia. Drewniany stół to marzenie wielu z nas.
Modna nadal jest cegła. Szczególnie w mieszkaniach w kamienicach, gdzie często poddawana jest rewitalizacji. Efekt betonu (barwione gresy, okładziny ścienne) czy beton architektoniczny pojawia się w wielu koncepcjach wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.
Polacy chętnie decydują się także na wzorzyste kafle – geometryczne wzory płytek, marokańskie motywy czy kafle nawiązujące do dekoracyjnej secesji. W Polsce wzrosła również świadomość życia w stylu eko – meble wykonane samodzielnie z palet czy skrzynek są bardzo popularne. Materiały kiedyś uważane za „tanie” lub wykorzystywane przemysłowo pojawiają się w projektach wnętrz skandynawskich lub nowoczesnych.

Jak mieszkają Polacy: rozwiązania projektowe

Otwarta przestrzeń to utrzymujący się trend - coraz chętniej rezygnujemy z podziałów mieszkania czy domu na małe pomieszczenia. Współczesny polski salon często łączony jest z kuchnią i jadalnią, a granicę wyznacza np. wyspa kuchenna. Z wyposażenia coraz częściej wybieramy produkty z etykietką eko - sprzęty AGD, RTV, baterie kuchenne i łazienkowe. W cenie są sprytne rozwiązania, czyli szafki kuchenne z organizerami, garderoba z listwami LED czy szuflady z zaplanowanym miejscem na segregację śmieci. W projektach wnętrz z 2016 roku widać, że dużą wagę przywiązuje się do instalacji sprzętów elektronicznych. Bardzo często są tak wkomponowane w przestrzeń, aby uniknąć ekspozycji kabli.

Przeczytaj także: Jakie wnętrze jest zgodne z Twoim znakiem zodiaku?>>