Masz to w Polsce

2009-08-05 2:00

Tegoroczne Targi Budma Interior, Home Decor i Meble sprawiły, że Poznań stał się stolicą polskiego designu. Młodzi twórcy, firmy meblarskie i studenci wystawiali swoje projekty. Podczas warsztatów Nowy Folk Design artyści ludowi dzielili się umiejętnościami z młodszym pokoleniem. My umeblowaliśmy dla was rodzimymi produktami 3 salony w różnych stylach: współcześnie, na ludowo i elegancko.

Wspólczesność udomowiona

Zobaczmy, jak lata 60. - najlepszy okres polskiego designu - wracają w projektach dywanów, lamp i kanap. Nowoczesny salon to pokój w bieli lub w delikatnych szarościach. Połączenie tych chłodnych barw z naturalnym drewnem podłogi, stolarki okiennej, drzwiowej, schodów i tarasu. Bardzo modne i funkcjonalne są systemy modułowe, dzięki którym bez kolejnych kosztów możemy przemeblowywać wnętrze do woli. Ważne bywają różnego typu dodatki – dekoracyjne naczynia, tkaniny, kwiaty. Najlepiej kolorowe. Mogą mieć charakter sezonowy. Wiosną -zieleń, a zimą na przykład czerwień.

Na ludowo

Folkowe akcenty z Kurpiów i Podhala  rozkręcą zabawę. Salon z przymrużeniem oka: dywan-wycinanka i zegar bez kukułki. Proste, geometryczne bryły mebli, naturalne materiały, stonowane kolory ścian, a nawet surowy beton będą idealnym tłem dla dekoracji w stylu folk. Tym bardziej że dzisiejsze produkty bazujące na motywach ludowych wytwarzane są z materiałów, które z ludowością często nie mają wiele wspólnego. Projektanci sięgają po kolorowy akryl, gumę, stal, a jeśli jest to filc lub sukno, to dzięki dzisiejszym możliwościom barwienia daleko im do zgrzebnej wełny. Również tradycyjne techniki wytwarzania ustąpiły miejsca nowoczesnym technologiom. Sprawne ręce i nożyczki zastąpił laser, a kolorowe wzory to nie efekt szydełkowania czy haftu, tylko sitodruku. Niezależnie jednak od sposobu wykonania mięsisty dywan, kolorowe poduchy czy ażurowa lampa zawsze ocieplą i złagodzą nawet najbardziej sterylne wnętrze.

Postępowa elegancja

Polska klasyka nie patrzy wstecz. Nadąża za technologicznymi nowinkami, wybiera ekstrawaganckie kolory. Jeśli koronki, to wycinane laserowo, jeśli tkaniny, to te najnowszej generacji. Klasyczne wnętrze możemy tworzyć poprzez odpowiedni zestaw kolorystyczny i dobór materiałów (drewno, szlachetne tkaniny, kamień). Stosujmy kolory pastelowe lub naturalne (kamienne beże, mchowe zielenie, sepie), które warto podkręcić mocniejszymi akcentami (czernie, czekoladowe odcienie brązów). Można też pójść w drugą stronę – białe akcenty i srebrne lub kryształowe dodatki. Tapety i fototapety wykorzystujemy, by wprowadzić współczesny szlif do klasyki. Drewniane fronty szafek mogą nawiązywać do materiału, z którego wykonany jest stół. Ale przy drewnianym stole nie stawiajmy krzeseł od kompletu. Niech będą one „z innej bajki”, np. metalowe lub drewniane, ale z kolorową tapicerką.

Nasi Partnerzy polecają