Marzysz o industrialnym lofcie? W tych miastach znajdziesz prawdziwe perełki

2023-03-10 9:10

W Polsce lofty oraz soft lofty cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. W których miastach jest najwięcej tego typu nieruchomości i jak odróżnić prawdziwy loft od soft loftu? Sprawdzamy!

loft
Autor: getty images

Loft i soft loft – czym się różnią?

Pierwsze lofty powstały w latach 50. i 60. w Nowym Jorku. Artystyczna bohema zaczęła przekształcać opuszczone hale fabryczne na mieszkania i pracownie. Loftowy trend szybko podchwyciły inne amerykańskie miasta. Moda na lofty dotarła także do Europy.

Obecnie lofty to jeden z najpopularniejszych typów mieszkań, jakich szukają Polacy. Nic dziwnego – industrialne lofty są duże, mają wysokie sufity i ogromne przeszklenia. Nierzadko powstają w zabytkowych budynkach fabrycznych, co również podnosi ich atrakcyjność.

Na rynku nieruchomości możemy obecnie znaleźć dwa typy loftów: historyczne i tzw. soft-lofty. Historyczne lofty to mieszkania powstałe w starych fabrykach, magazynach czy halach produkcyjnych. Takie lofty zlokalizowane są często w zabytkowych budynkach. Charakteryzują się oryginalną przemysłową bryłą i materiałami takimi jak stal, szkło czy cegła.

Z kolei soft-lofty to mieszkania powstałe w nowych budynkach, które są stylizowane na industrialne lofty. Często można je spotkać w centrum miasta lub w modnych dzielnicach.

Styl loft w praktyce
Autor: Marcin Grabowiecki Styl loft lubi kreatywność! W przestronnych przestrzeniach można zestawiać np. chłodne akcenty z ciepłem naturalnego drewna

Jak rozpoznać prawdziwy loft?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem lub wynajmem prawdziwie industrialnego loftu, warto zwrócić uwagę na szereg charakterystycznych cech, które wyróżniają ten typ nieruchomości od innych mieszkań, a nawet soft loftów.

1. Wysokość pomieszczeń

Prawdziwy przemysłowy loft jest bardzo wysoki – sufity sięgają nawet 4 metrów wysokości. Wynika to z historycznego przeznaczenia budynku: fabryki musiały być na tyle duże i wysokie, by pomieścić maszyny czy stanowiska do ich obsługi.

2. Otwarty plan pomieszczeń

Loft często rezygnuje ze ścianek działowych na rzecz otwartych przestrzeni. Sprzyja to nie tylko optycznemu powiększeniu wnętrza, ale również wynika z oryginalnego układu pomieszczeń w fabrykach.

3. Duże stalowe okna

W budynkach przemysłowych okna osiągają nawet 3.5 m wysokości. Często są przedzielone charakterystycznymi metalowymi szprosami.

4. Surowa cegła na ścianie

XIX-wieczne fabryki najczęściej wnoszono z czerwonej palonej cegły. Taka surowa, nieotynkowana cegła jest więc nieodłącznym elementem prawdziwych loftów.

5. Stropy łukowe (tzw. stropy Kleina)

Stropy w loftach powstających w budynkach pofabrycznych często mają charakterystyczne zbrojenia w postaci metalowych prętów lub płaskowników. Stalowe umocnienia ciągnące się nieraz przez cała długość pomieszczenia wyglądają bardzo efektownie i wprowadzają do wnętrz surowy, industrialny klimat.

Ponadto, w loftach często eksponuje się oryginalne elementy konstrukcyjne takie jak odsłonięte kable, rury czy drewnianą więźbę dachową.

Styl loft
Autor: mat. prasowe Nowa Papiernia

Gdzie kupić loft w Polsce?

Nie musimy przeprowadzać się do Nowego Jorku, by spełnić marzenie o mieszkaniu w autentycznym lofcie. W Polsce stare pofabryczne budynki są poddawane rewitalizacji i zamieniane w lokale mieszkaniowe i lofty.

Nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem soft-loftów. Takie mieszkania powstają w każdym mniejszym i większym mieście, praktycznie w każdej dzielnicy.

Jeśli chodzi o lofty prawdziwie industrialne, to należy ich szukać w miejscach, gdzie historycznie istniały kompleksy przemysłowe, fabryki, hale produkcyjne, magazyny.

Łódź i tereny Górnego Śląska to prawdziwe zagłębie autentycznych loftów. Historyczne inwestycje możemy spotkać również w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, a także mniejszych miastach jak Żyrardów czy Siemianowice Śląskie.

Ile kosztuje loft? Industrialne lofty nie należą do najtańszych nieruchomości. Jak wynika z najnowszych danych cena za metr kwadratowy loftu w dużych miastach Polski waha się od 8 000 - 9 000 zł do 20 000 zł. Łatwo obliczyć, że nawet za najmniejszy loft musimy zapłacić niemal 250 tysięcy złotych.

Źródlo: Money Square Investments