Kawalerka w Koszalinie ma zaledwie 2.5 m2! To mniej niż przeciętna cela więzienna

2023-09-06 16:32

W Koszalinie powstał budynek mieszkalny, w którym jeden z lokali ma powierzchnię 2.5 m2. To nie żart. Projekt mikrokawalerki wywołał burzę w sieci podobnie jak słowa dewelopera broniącego inwestycji. Czy w tak małym mieszkaniu da się żyć?

koszalin
Autor: 100sio.pl / www.100sio.pl , getty images

Spis treści

  1. Mieszkanie czy cela?
  2. Kawalerka w Koszalinie ma 2.5 metra
  3. Co na to deweloper?

Mieszkanie czy cela?

Według polskiego prawa, od 2018 roku minimalna powierzchnia lokalu mieszkaniowego musi mieć 25 metrów kwadratowych (wielu deweloperów omija ten przepis twierdząc, że lokal przeznaczony jest do celów usługowych, a nie mieszkaniowych). Kawalerka z Koszalina, o której zrobiło się głośno, jest o 10 razy mniejsza (!!!).

Wszystko zaczęło się, gdy jedna z koszalińskich firm deweloperskich przedstawiła projekt nieruchomości z siedmioma mikroskopijnymi mieszkaniami. Największy lokal miał mieć 13, a najmniejszy 2.5 m². Dodatkowo, w budynku miały być jeszcze trzy miejsca garażowe.

kawalerka koszalin
Autor: 100sio.pl / www.100sio.pl Rzut budynku w Koszalinie

Kawalerka w Koszalinie ma 2.5 metra

Szczególną uwagę przykuł projekt mikrokawalerki o powierzchni dwóch i pół metra. Na wizualizacji opublikowanej przez dewelopera możemy zobaczyć, jak lokal miałby wyglądać: pionowe pomieszczenie z antresolą i oknem, gdzie w górnej części znajduje się jedno miejsce do spania.

Natomiast w dolnej – prowizoryczna łazienka i kuchnia, a raczej malutki aneks kuchenny ze zlewem (bez płyty grzewczej) i szafkami, oraz odgrodzony przeszklonym parawanem sedes, nad którym zamontowano słuchawkę prysznicową.

kawalerka koszalin
Autor: 100sio.pl / www.100sio.pl Wizualizacja 2.5-metrowej kawalerki w Koszalinie

Co na to deweloper?

Patrząc na mikroskopijnych rozmiarów przestrzeń na język cisną się różne słowa – bo czy to już nie przesada? Nawet przeciętna więzienna cela w świetle przepisów musi mieć przynajmniej 3 m²...

A co na to deweloper? Szef spółki, która odpowiada za budowę lokalu tłumaczy, że sam budynek i wszystkie lokale nie są przeznaczone na sprzedaż, a na wynajem. Na pojawiające się w sieci porównania do więziennej celi, deweloper odpowiada z rozbrajającą szczerością, że mieszkanie w celi więziennej to przymus, natomiast w 2.5-metrowej kawalerce to dobrowolny wybór.

Bez komentarza.