Jesteś na „wakacjach kredytowych”? Sprawdź, czy będziesz mieć problemy z wzięciem kredytu w przyszłości

2022-08-05 11:16
pieniądze
Autor: getty images

Według najnowszych danych z „wakacji kredytowych” skorzystało już 500 tysięcy Polaków. Czy ta decyzja może negatywnie odbić się na indywidualnej zdolności kredytowej i utrudnić ubieganie się o kredyt w przyszłości? Mamy oficjalną odpowiedź minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

Jak wakacje kredytowe wpłyną na przyszłe kredyty?

Od 29 lipca 2022 Polacy, którzy podpisali umowę na kredyt mieszkaniowy przed 1 lipca 2022 mogą ubiegać się o odroczenie 4 rat w tym roku i 4 w roku następnym. By móc skorzystać z „wakacji” należy spełnić trzy warunki:

1. Kredyt musi być spłacany w złotówkach (frankowicze niestety nie skorzystają z wakacji kredytowych)

2. Kredyt musi dotyczyć nieruchomości prywatnej (wykluczone są nieruchomości przeznaczone na wynajem)

3. Umowa o kredyt została zawarta przed 1 lipca 2022 i musi zakończyć się po 31 grudnia 2022 (chodzi o wyłączenie najświeższych i najstarszych umów).

Perspektywa przerwy w spłacaniu kredytu, zwłaszcza przy tak szalejącej inflacji na pewno może przynieść ulgę. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy wzięcie „wakacji kredytowych” nie wpłynie negatywnie na ich zdolność kredytową i czy nie utrudni im wzięcia kredytu hipotecznego w przyszłości.

W rozmowie z PAP Biuro Informacji Kredytowej (to tu trafiają dane o historii kredytowej klientów banków) zapewniło, że sam fakt wzięcia „wakacji kredytowych” nie jest wystarczający, by negatywnie wpłynąć na scoring, czyli zdolność kredytową.

- Decyzję o udzieleniu nowego czy o podwyższeniu kwoty istniejącego kredytu podejmuje bank na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z „wakacji” może również być brany pod uwagę – zapewnia BIK.

Potwierdziło to również kilka banków, w tym PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank. Kwestię skomentowała nawet Magdalena Rzeczkowska, minister finansów:

- Bardzo nas cieszy, że nie tylko kolejne banki, ale również Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają w debacie publicznej, że skorzystanie z rządowego wsparcia – wakacji kredytowych — nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu w banku na skutek obniżenia tzw. scoringu, mimo że taka informacja trafi do BIK – powiedziała PAP minister finansów.

Wygląda na to, że kredytobiorcy, którzy złożyli wioski o „wakacje kredytowe” nie muszą obawiać się o swoje przyszłe kredyty.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE