Jaime Hayon: hiszpański projektant produktu, czyli design spotyka sztukę

2020-08-06 10:07 DD
Jaime Hayon, projektant
Autor: mat. pras. Fritz Hansen Jaime Hayon

Swoje studio prowadzi od 2000 roku. Uznawany jest za jednego z najlepszych projektantów młodego pokolenia. Kim jest Jaime Hayon, który popisowo łączy tradycje rzemieślnicze i nowoczesny design z zamiłowaniem do sztuki?

„Należy pamiętać, że moje projekty są stworzone dla ludzi i po to, by ludzie z nich korzystali. Wierzę w to, że wzornictwo powinno wywoływać emocje. Sprawiać, że poczujesz się dobrze. Kreować szczęście” – tak Jaime Hayon mówi o swojej działalności.

Kim jest Jaime Hayon?

Jaime Hayon urodził się w 1974 roku w Madrycie. W młodości silnie związał się z kulturą skejtów oraz street-artem (czyli graffiti). Do dziś zresztą fantazyjne operowanie formami, mocne kolory oraz grube linie są widoczne w jego projektach. Studiował wzornictwo przemysłowe w Madrycie i Paryżu, a w 1997 roku dołączył do włoskiego ośrodka badawczego Fabrica (założonego przez firmę Benetton), gdzie kierował wydziałem designu do 2003 roku. Miał tam okazję blisko współpracować z cenionym fotografikiem Oliviero Toscanim. Swoje studio projektowe założył już w 2000 roku, ale dopiero trzy lata później w pełni poświęcił się pracy na własny rachunek. Dziś Jaime Hayon mieszka w Londynie.

Zobacz też: Patricia Urquiola - gwiazda współczesnego designu >>>

Jaime Hayon: współpraca z cenionymi markami

Jaime Hayon znany jest m.in. ze współpracy z duńską marką Fritz Hansen. Zaprojektował dla niej dwa słynne fotele: RoTM oraz FriTM. Pierwszy z nich, stanowiący ciekawą wariację na temat klasycznego fotela uszaka, zapewnia prywatną strefę relaksu. Inne projekty Jaime Hayona dla Fritz Hansen to sofa FavnTM, lekki optycznie stół AnalogTM oraz liczne akcesoria i dekoracje dla domu.

Jaime Hayon - fotele Ro, Fri
Autor: mat. pras. Fritz Hansen Fotele FriTM i RoTM - projekty Jaime Hayona dla marki Fritz Hansen

Innym znanym projektem Jaime Hayona jest krzesło Milà dla marki Magis – lekkie optycznie, o ażurowej konstrukcji, wykonane z tworzywa sztucznego. Ponadto dostępne w bogatej gamie kolorystycznej. Jaime Hayon współpracował również z holenderską firmą Moooi (założoną przez Marcela Wandersa). Efektem kooperacji są m.in. stoliki Elements. Warto wymienić także inne marki, dla których projektował Jaime Hayon: Bisazza, Se London, Metalarte, Swarovski czy Baccarat. Dużym uznaniem cieszy się też porcelana Hayona dla hiszpańskiej marki Lladró.

Jaime Hayon - krzesła Mila
Autor: mat. prasowe Magis Krzesła Milà - projekt Jaime Hayona dla marki Magis

Jaime Hayon, czyli design spotyka sztukę

W swoich projektach Jaime Hayon popisowo łączy nowoczesne wzornictwo z zamiłowaniem dla sztuki. Dobry przykład takiego podejścia stanowią zegarki zaprojektowane dla Swiss (marka OROLOG). Jaime Hayon zajmuje się też projektowaniem wnętrz – hoteli, restauracji, sklepów i różnych budynków użyteczności publicznej (np. Faberge Salon w Genewie, Centrum Informacyjne Groninger Museum, restauracja Le Sergeant Recruteur w Paryżu). Projekty Hayona często pojawiają się w muzeach designu i sztuki współczesnej (Groninger Museum, Centre Pompidou w Paryżu, Design Museum w Londynie). Ma na swoim koncie wiele wyróżnień od prestiżowych magazynów („Wallpaper Magazine”, „Elle Deco”), a także tytuł Projektanta Roku na paryskich targach Maison & Objet 2010. Amerykański „Time” zaliczył go do grona 100 najlepszych designerów.

Znani projektanci i ich dzieła - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021