8 najciekawszych przesądów związanych z Wigilią. Nie uwierzysz, dla kogo było puste nakrycie

2023-12-23 19:33

Chociaż mało kto o tym wie, wiele chrześcijańskich świąt wywodzi się od swoich pogańskich odpowiedników. Często jedyną pozostałością po nich są pewne przesądy lub zwyczaje, które mają zapewnić pomyślność i szczęście. Przeczytajcie, jakie mamy w Polsce przesądy bożonarodzeniowe.

Zwyczaje świąteczne
Autor: Getty Images/seb_ra, Getty Images/Adam88xx

Co kraj, to obyczaj, ale i co region, to obyczaj. Aby to udowodnić, wystarczy zapytać znajomego pochodzącego z innej części kraju niż ty, jakie potrawy wigilijne królują na jego stole. Można się nieźle zdziwić! To samo tyczy się wigilijnych przesądów. Oto niektóre z nich

1. Nie można mieć długów na święta

Mój tato zawsze mówi, że w Wigilię nie można mieć żadnych długów, bo w przeciwnym razie w przyszłym roku nie będzie wieść się nam finansowo. Tym samym, jeśli w Wigilię zrobiłabym nawet jakieś najdrobniejsze zakupy, mogłabym się spodziewać prędkiego zwrotu pieniędzy zaraz po przekroczeniu drzwi domu, a nie, jak to zwykle bywa, przelewu na drugi dzień.

2. Mężczyzna zwiastuje szczęście

Jeśli w wigilijny poranek pierwszy w domu pojawi się mężczyzna, szczęście do kolejnych świąt gwarantowane! Kobieta z kolei to niechybny omen pecha. Kojarzycie ten bożonarodzeniowy przesąd? Dziwnym trafem mężczyźni z rana, czasami na długie godziny, wychodzą z domu i opuszczają kuchenną linię frontu, gdzie ich żony pogrążone w ferworze walki z barszczem, grochówką, rybą i pierogami, nie wiedzą w co ręce włożyć. A wszystko po to, by komuś przez cały rok się darzyło. 

3. Jaka Wigilia, taki cały rok

Wigilia ma być symbolem kolejnego roku. Tym samym trzeba zadbać, aby był to miły, wesoły dzień, bez kłótni i smutków. Niektórzy uważają, że w Wigilię nie należy wykonywać różnego rodzaju prac, aby w nadchodzącym roku ciągle się nimi nie zajmować.

Wigilia
Autor: Getty Images/bernardbodo

4. W Wigilię o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem

Obecnie wielu ludzi uznaje swoje zwierzaki za pełnoprawnych członków rodziny: kupuje im prezenty, dzieli się z nimi opłatkiem, a nawet składa życzenia. Doskonale łączy się to ze starym przesądem mówiącym o tym, że o północy zwierzęta na krótką chwilę mogą przemówić. Ciekawe, co powiedziałby twój kot albo pies?

5. Łuska karpia w portfelu

Wysuszona łuska karpia włożona do portfela ma przyciągać pieniądze i gwarantować powodzenie w materialnych sprawach. 

6. 12 wigilijnych potraw

Kolejnym wigilijnym zwyczajem jest to, że na świątecznym stole powinno pojawić się dwanaście potraw. Te symbolizują nie tylko dwunastu Apostołów, ale także dwanaście miesięcy. Aby każdy z nich był szczęśliwy, kolejny przesąd bożonarodzeniowy każde spróbować każdej z nich. 

Potrawy na wigilijnym stole
Autor: Getty Images/zi3000

7. Wolne miejsce przy stole

Dzisiaj wierzymy, że to miejsce jest dla strudzonego wędrowca. Pozostawienie wolnego talerza oznacza, że jesteśmy gotowi i otwarci, aby w ten dzień przyjąć obcą osobę pod swój dach i zapewnić jej ciepły posiłek.

Kiedyś pusty talerz był zostawiany również dla duszy osoby, która zmarła w bieżącym roku, a chciałaby dołączyć przy wigilijnym stole do swojej rodziny. Wierzono, że można ją zobaczyć. Jedyne, co trzeba było zrobić, to zajrzeć do pomieszczenia, gdzie jedzono Wigilię, przez dziurkę od klucza.

8. Opłatek

Symbole Bożego Narodzenia to nie tylko choinka, ale i opłatek, który jest reprezentacją Jezusa, ale również chleba, dobrobytu i gwarancji tego, że w przyszłym roku będzie, co jeść. Dzielenie się nim ma podwójny wymiar: życzysz komuś wszystkiego dobrego, a jednocześnie symbolicznie dzielisz się opłatkiem, gwarantując, że w razie gorszych czasów też podzielisz się z potrzebującymi tym, co masz. 

Przeczytaj również: