Dość łatwo jest urządzić mieszkanie w szarościach, bo ryzyko popełnienia błędu jest niewielkie. Jednak w takim wnętrzu przyda się coś, co przyciągnie uwagę (kolor jest pierwszą rzeczą dostrzeganą w pomieszczeniu!). Czasem wystarczy jeden mocny akcent, który rozwieje nudę. Warto też pamiętać, że barwy wyrażają nasz charakter, upodobania i… emocje. Skojarzenia zaś, jakie wywołują, mają ogromne znaczenie dla nastroju i dobrego samopoczucia. Przywołaj na myśl ulubiony kolor. Czy nie chcesz mieć go więcej w swoim otoczeniu?

Jak łączyć kolory?

Najpierw zapoznaj się z zasadami łączenia kolorów, np. TUTAJ. Stwórz paletę kolorystyczną, która obejmie wszystkie elementy wyposażenia. Śmiały kolor możesz zastosować w całym pomieszczeniu lub tylko na jednej ścianie. Wprowadź jaśniejsze detale, które będą stanowiły dla niego przeciwwagę. Mogą to być podłogi, listwy, obicia mebli i zasłony. Dodatki i dekoracje wybierz w kolorze dopełniającym, który będzie kontrastowy.

Projektując wystrój pomieszczenia, nie myśl tylko o tym, jakich kolorów użyć, zastanów się również, jak ich użyć. Piękny efekt daje nakładanie na siebie różnych odcieni jednego koloru. Nawet gdy jest on żywy lub dość ciemny, da się wykreować niezwykle przyjemną, neutralną atmosferę. Zwracaj uwagę na barwne akcenty – mają wzbudzać zainteresowanie, przykuwać wzrok, ale nie mogą przytłaczać wnętrza.

Dobra rada: nigdy nie staraj się dobierać koloru mebli, tkanin i dekoracji w jednej tonacji. Wyjdź od koloru bazowego, np. ścian, i wybieraj pozostałe elementy wyposażenia nieco jaśniejsze i ciemniejsze w ramach tej samej palety. W zróżnicowaniu efektu pomocne będą rozmaite faktury oraz wzorzyste tkaniny.

Więcej podpowiedzi znajdziesz w galerii zdjęć!