Zacznij od projektu. Na jego podstawie policzysz, ile potrzebujesz płytek, farby, fugi itp. Unikniesz zakupu zbyt dużej ilości materiałów. Wszystkie sprzęty i meble wybierz przed rozpoczęciem prac, nie zostawiaj nic na później – jeśli pojawi się problem z kupnem któregoś z elementów wyposażenia, skorygujesz projekt.

Wymieniasz wannę? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana praca. Najwięcej uwagi trzeba poświęcić dokładnemu wypoziomowaniu sanitariatu. Najpopularniejsze, akrylowe modele są wyposażone w nóżki z regulowaną wysokością. Wybierasz umywalkę nablatową? Producenci często dołączają do nich szablon, który ułatwia precyzyjne wycięcie otworu w blacie. Aby oszczędzić sobie przykrych niespodzianek (jak zły zasięg wylewki), dobrze jest też kupić sugerowaną przez sklep baterię.

Szczególne wymagania muszą spełniać lampy i gniazda elektryczne. Ze względu na zmienną temperaturę, wilgotność i ryzyko porażeniem prądem, powinny wyróżniać się szczelnością. O tym, czy dana oprawa nadaje się do łazienki, informuje oznaczenie IP (minimum IP 44). Gniazda muszą mieć klapkę bryzgoszczelną.

Więcej porad oraz inspiracji - w najnowszym lipcowym numerze M jak mieszkanie. Już w kioskach!