Styl pałacowy: jak urządzić jadalnię, salon i sypialnię w stylu pałacowym?

 Jadalnia w stylu pałacowym

Jadalnia w stylu pałacowym

Fot. materiały prasowe Zara Home

Współczesny styl pałacowy często wynika z tęsknoty za dawnymi czasami. Zapominamy, że niegdysiejsze pałace często były dla swoich właścicieli synonimami nowoczesności. Nie trzeba z niej całkiem rezygnować, urządzając jadalnię, salon i sypialnię w stylu pałacowym.

Jadalnia w stylu pałacowym

Bogate, kwietne sztukaterie oraz marmurowy kominek nadadzą pomieszczeniu klasyczny wygląd i podkreślą jego doniosłość. Sala jadalniana to bowiem nie tylko miejsce służące ucztom lukullusowym, lecz także tzw. „obiadom rozumnym”, podczas których arystokracja rodowa spotykała arystokratów ducha: uczonych i myślicieli. Jak nakazuje funkcja pomieszczenia, głównym meblem jest tu stół – najlepszy będzie drewniany. Warto pamiętać o okazałych lustrach, które pozwalają przesyłać ukradkowe spojrzenia. Dzięki nim uczta ciągnie się bez końca!

 Salon w stylu pałacowym

Nowojorskie wnętrze, w prestiżowej lokalizacji przy 5 Alei, zaprojektowane przez Jeana-Louisa Deniota. Geometrycznym podziałom, wprowadzonym przez kasetony i sztukaterie, odpowiada swobodna, współczesna kompozycja figur na dywanie. Oszczędnie zdobiony fotel ma proste tłoczone nogi w stylu Ludwika XVI. Stoliki wygięciami nawiązują do art déco, nie mają jednak w sobie masywności typowej dla tego stylu. Całość jest uporządkowana, lecz nie statyczna

Fot. mat. prasowe deniot.com

Salon w stylu pałacowym

Salon, który pozwala połączyć klasyczne wątki, także egzotyczne, z abstrakcyjnym rygorem geometrii: kołami, prostokątami, trójkątami, będzie dostatecznie „stary”, by budzić szacunek, i wciąż dość „młody”, by nie zanudzać nas dworną etykietą. Na tyle rozsądny, by cenić funkcjonalność, i na tyle swawolny – by nie rezygnować z dekoru, intarsjowanych blatów, połyskujących wykończeń. Takie jest popularne w latach 20. i 30. ubiegłego wieku art déco. Lubi precyzyjne i czyste linie, lakierowane powierzchnie fornirowanych mebli, połysk chromowanej stali, mosiądzu i szkła.

Zobacz też: Styl art deco - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Do jego przeważnie monochromatycznej palety – beżów, brązów, szarości czy zieleni – warto wprowadzić mocniejsze akcenty: ponadczasową czerń, turkus albo lazur, a inspiracje z Egiptu, Starożytnej Grecji, Mezopotamii czy Oceanii przełamać motywami XX-wiecznych maszyn. Powstał w czasach swobody, nie należy więc trzymać się go niewolniczo.

 Sypialnia w stylu pałacowym

Miękkie tkaniny, sierść i przytłumione światło. Projekt Joy Tribout Interior Design

Fot. mat. prasowe joytribout.com

Sypialnia w stylu pałacowym

To przestrzeń najbardziej prywatna, ale przeznaczona nie tylko do spania. Z naszych domów zniknęły zupełnie, służące wypoczynkowi, toalecie i spotkaniom intymnym, buduary, które umieszczano pomiędzy salonem a sypialnią. Ta ostatnia, wykwintnie urządzona, może buduar częściowo zastąpić. Do niezbędnego wyposażenia należeć powinny: wygodny fotel lub szezlong, który samą formą sugeruje zwolnienie tempa i relaks, obszerne lustro pozwalające przygotować się przed wyjściem z domu, parawan, dzięki któremu swobodnie i według potrzeb wydzielimy lub zasłonimy fragment pomieszczenia, dodając mu kameralności i błękitnej krwi. Łóżko z futrzaną narzutą oraz ciemniejsze, głębsze kolory sugerują zmysłowość, poufny charakter miejsca. Na zewnątrz nie wydostaną się ani światło, ani niczyje tajemnice.

cover
Dobre Wnętrze

JESTEŚMY Z WAMI JESZCZE BLIŻEJ NIŻ DOTYCHCZAS. Przy kuchennych stołach, własnych biurkach, na kanapach przygotowaliśmy kolejne wydanie – drukowane i cyfrowe, z 16-stronicowym lifestyle'owym dodatkiem DOBRE WNĘTRZE EXTRA.Jest pełne radości życia i nadziei, dobrych uczuć i pozytywnej energii.

Ocena: 0
Tekst: Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: materiały prasowe Zara Home

POLECANE ARTYKUŁY