Dom otwarty na otoczenie, czyli projekt czas letni

Gdy pogoda rozpieszcza nas rześkimi porankami, słonecznymi popołudniami i ciepłymi wieczorami, grzechem byłoby zamykać okna i drzwi. Idźmy krok dalej, powiększając metraż domu o taras i ogród. Niech meble z salonu wyemigrują na zewnątrz, a gotowaniu towarzyszy śpiew ptaków. Wieczorem urządzimy garden party i zatańczymy pod gwiazdami. Tak wygląda szczęście!

Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie

Korzystamy z lata, do wnętrz zapraszamy naturę. Klimatyzację zastępuje nam pachnący ściętą trawą wietrzyk, a zasłony – kurtyna z liści drzew.

Meble ogrodowe (jak) z salonu

Rozwój technologii wyzwolił miłośników spędzania czasu na zewnątrz z okowów plastiku i wikliny. Dziś meble i dodatki ogrodowe dorównują urodą sprzętom salonowym, jednak w przeciwieństwie do nich są odporne na działanie słońca, wiatru i wody (nie tylko deszczówki, ale też wody morskiej i basenowej). Co więcej – meble z metką „outdoor” coraz częściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz. Latem wystarczy wynieść je do ogrodu lub po prostu otworzyć dach i rozsunąć ściany (swobodne kształtowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz oraz ich płynne przenikanie się to kolejny gorący trend) i już mamy salon w plenerze!

..  Salon – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Łączymy salon z tarasem

Jak uzyskać efekt płynnego przejścia, by na pierwszy rzut oka nie było widać, gdzie kończy się salon, a zaczyna taras? Po pierwsze – okna. Niech będą jak największe (nowe technologie pozwalają na uzyskanie ogromnej i – co ważne – ruchomej i łatwo otwieranej tafli szkła: największe skrzydło przesuwne może ważyć nawet 400 kg, uchylno-przesuwne są mniejsze, mają skrzydła o wadze dochodzącej do 200 kg).

Druga sprawa – radzą architekci – to wizualne przesunięcie granicy salonu poza obręb domu: można na przykład przedłużyć ścianę domu tak, by osłaniała także taras, można też ograniczyć jego przestrzeń pergolą, murkiem lub żywopłotem, a nawet rzędem donic. Materiały w domu i na zewnątrz winny być blisko spokrewnione lub te same – zjednoczenie będzie jeszcze pełniejsze! Na podłogach sprawdzą się kamień, drewno lub beton, które z posadzki w salonie wyjdą na zewnątrz domu – trzeba pamiętać, by materiał dopasować nie tylko do aranżacji pokoju, lecz także do elewacji budynku.

cover
Dobre Wnętrze

JESTEŚMY Z WAMI JESZCZE BLIŻEJ NIŻ DOTYCHCZAS. Przy kuchennych stołach, własnych biurkach, na kanapach przygotowaliśmy kolejne wydanie – drukowane i cyfrowe, z 16-stronicowym lifestyle'owym dodatkiem DOBRE WNĘTRZE EXTRA.Jest pełne radości życia i nadziei, dobrych uczuć i pozytywnej energii.

Letnie inspiracje we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: mat. pras. John Lewis & Partners

POLECANE ARTYKUŁY