Wygodna MAŁA ŁAZIENKA: zasady urządzania wygodnej łazienki. Radzi architekt

2013-08-29 11:31

Komfort korzystania z małej łazienki można podnieść bez zajmowania jej powierzchni. Pozwala na to wyposażenie, któremu nie potrzebna jest dodatkowa przestrzeń. Poznaj zasady urządzania wygodnej łazienki – małej, ale nie tylko! Radzi architekt.

Spis treści

  1. Mała łazienka: dobry projekt łazienki
  2. Aranżacja małej łazienki: wyposażenie

Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w małej łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Tajemnica tkwi w jej rozplanowaniu. Projekt łazienki powinien zawsze wynikać z funkcji. Tylko wtedy możemy optymalnie wykorzystać każdy centymetr małej łazienki, i to niezależnie od powierzchni, którą dysponujemy. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej, często małej łazienki.

Mała łazienka: dobry projekt łazienki

Projekt zacznijmy od podzielenia małej łazienki – nie tylko-  na strefy (przydadzą się papier milimetrowy i kolorowe kredki): toaletową (WC, umywalka, bidet) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać. Wygodnie, jeśli toaletowa jest bliżej wejścia. Kąpielowa może być wydzielona szklaną albo murowaną ścianą (pełnej lub niepełnej wysokości). Można jednak zrobić dokładnie odwrotnie i z przestrzeni łazienki wyizolować WC. Ważne, by projekt był jak najprostszy. Raptem dwie-trzy kreski na planie. Na koniec zostawmy wybór wyposażenia.

Aranżacja małej łazienki: wyposażenie

Oferta ceramiki łazienkowej i baterii jest tak duża i różnorodna, że do każdej koncepcji, nawet w małej łazience, znajdziemy odpowiednie urządzenia, na przykład umywalki, wanny czy brodziki o nietypowych rozmiarach. Pamiętajmy o wyeliminowaniu trudno dostępnych zakamarków, w których będzie się gromadził brud i które niełatwo utrzymać w czystości. Dlatego, jeśli to możliwe, starajmy się nie umieszczać stojących urządzeń zbyt blisko ścian. W utrzymaniu czystości pomoże też podwieszenie mebli lub wbudowanie ich w ściany. Najlepiej we wnękach między, a także nad stelażami podtynkowymi do montażu ceramiki.