Wygodna MAŁA ŁAZIENKA: zasady urządzania wygodnej łazienki. Radzi architekt

2013-08-29 11:31

Komfort korzystania z małej łazienki można podnieść bez zajmowania jej powierzchni. Pozwala na to wyposażenie, któremu nie potrzebna jest dodatkowa przestrzeń. Poznaj zasady urządzania wygodnej łazienki – małej, ale nie tylko! Radzi architekt.

Spis treści

  1. Mała łazienka: dobry projekt łazienki
  2. Aranżacja małej łazienki: wyposażenie

Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w małej łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Tajemnica tkwi w jej rozplanowaniu. Projekt łazienki powinien zawsze wynikać z funkcji. Tylko wtedy możemy optymalnie wykorzystać każdy centymetr małej łazienki, i to niezależnie od powierzchni, którą dysponujemy. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej, często małej łazienki.

Mała łazienka: dobry projekt łazienki

Projekt zacznijmy od podzielenia małej łazienki – nie tylko-  na strefy (przydadzą się papier milimetrowy i kolorowe kredki): toaletową (WC, umywalka, bidet) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać. Wygodnie, jeśli toaletowa jest bliżej wejścia. Kąpielowa może być wydzielona szklaną albo murowaną ścianą (pełnej lub niepełnej wysokości). Można jednak zrobić dokładnie odwrotnie i z przestrzeni łazienki wyizolować WC. Ważne, by projekt był jak najprostszy. Raptem dwie-trzy kreski na planie. Na koniec zostawmy wybór wyposażenia.

Aranżacja małej łazienki: wyposażenie

Oferta ceramiki łazienkowej i baterii jest tak duża i różnorodna, że do każdej koncepcji, nawet w małej łazience, znajdziemy odpowiednie urządzenia, na przykład umywalki, wanny czy brodziki o nietypowych rozmiarach. Pamiętajmy o wyeliminowaniu trudno dostępnych zakamarków, w których będzie się gromadził brud i które niełatwo utrzymać w czystości. Dlatego, jeśli to możliwe, starajmy się nie umieszczać stojących urządzeń zbyt blisko ścian. W utrzymaniu czystości pomoże też podwieszenie mebli lub wbudowanie ich w ściany. Najlepiej we wnękach między, a także nad stelażami podtynkowymi do montażu ceramiki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE