Prostownica dla wielu kobiet jest podstawowym urządzeniem do stylizacji włosów. Można jej używać bez względu na rodzaj włosów – prostownica nadaje się bowiem do stylizacji włosów kręconych, falowanych, grubych, a także cienkich. Aby jednak cieszyć się idealnie gładkimi, bez szkody dla ich kondycji, należy wybrać prostownicę, która jak najmniej uszkadza strukturę włosa podczas stylizacji. Na rynku jest wiele rodzajów prostownic do włosów. Na komfort użytkowania i bezpieczeństwo włosów wpływa przede wszystkim rodzaj płytek w prostownicy.

Bezpieczna prostownica, czyli jaka?

Zadaniem prostownicy jest prostowanie włosów – to oczywiste, ale poza tym dobrej jakości urządzenie nie tylko zapewni włosom gładkość w kilka minut, ale też uchroni je przed działaniem wysokiej temperatury. To zadanie należy do płytek pokrywających elementy grzewcze w urządzeniu, dlatego tak ważny jest wybór ich odpowiedniego typu. Jaki więc rodzaj płytek w prostownicy wybrać, jeśli chcemy cieszyć się prostymi i zdrowymi włosami?

..  Depilator: jaki wybrać, by dobrze służył? >>>

Prostownice do włosów – rodzaje

Prostownice do włosów grupuje się ze względu na rodzaj płytek urządzenia. Na jakość produktu wskazuje często jego cena – produkty lepszej jakości mają wyższą, natomiast prostownice ze szklanymi płytkami, czyli starej generacji, można kupić już za niecałe 30 zł.

Prostownice ze szklanymi i metalowymi płytkami – należą do najstarszych urządzeń. Uszkadzają strukturę włosa. Metalowa powłoka nagrzewa się wolno, przez co niszczy włosy. Częste używanie tego typu prostownicy skutkuje łamliwością i kruchością włosów. Koszt takiego modelu waha się od 15 do 30 zł.

Prostownice z ceramiczną płytką – to najpopularniejszy rodzaj prostownic, są o wiele bardziej bezpieczne niż poprzedni typ urządzeń. Nagrzewają się dużo szybciej i zapobiegają niszczeniu włosa. Ceramiczne prostownice sprawiają, że włosy po wyprostowaniu są gładkie i miłe w dotyku. Prostownica ceramiczna będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz solidnego urządzenia, którego płytki nagrzewają się równomiernie (zmniejsza się ryzyko uszkodzenia włosów). Na rynku znajdziesz prostownice z płytkami ceramicznymi, które wykorzystują technologię keratynową i tym samym dodatkowo pielęgnują włosy podczas prostowania. Cena takiej prostownicy wynosi około 150-200 zł.

Tytanowe prostownice – podobne do ceramicznych. Ich powłoka nagrzewa się szybko i równomiernie, nie niszcząc dzięki temu struktury włosa. Tytanową prostownicą można wystylizować włosy szybko i skutecznie. Nadaje się zwłaszcza do grubych i kręconych włosów. Koszt tego modelu waha się od 100 do 300 zł.

Prostownice z turmalinową płytką – są najnowszym rodzajem prostownicy i najmniej uszkadzają strukturę włosa. Pod wpływem ciepła wytwarzają jony ujemne. Prostownica turmalinowa dużo szybciej nagrzewa włosy i nie generuje aż tak wysokiej temperatury jak pozostałe rodzaje. Turmalinowa powłoka pomaga w zamykaniu łuski włosów, co sprawia, że po zabiegu prostowania są delikatne i miękkie w dotyku. Co ważne taka prostownica nie elektryzuje i nie puszy włosów. Jej cena wynosi od 200 do 400 zł.

..  Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną do zębów? >>>

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając prostownicę?

Zwróć uwagę na możliwość regulacji temperatury w urządzeniu. Najtańsze urządzenia nie są wyposażone w przycisk umożliwiający wybór stopnia nagrzania. Pamiętaj, że takie prostownice nie nadają się do cienkich i delikatnych włosów. Nie poleca się więc prostownic z płytkami metalowymi lub aluminiowymi. Warto zapłacić trochę więcej i wybrać urządzenie bezpieczniejsze dla włosów. Godne polecenia są sprzęty z grupy tych bardziej innowacyjnych, np. prostownica z funkcją jonizacji i keratyny.

Pamiętaj, że obsługując prostownicę, musisz wziąć pod uwagę zakres temperatury. Prostownice nagrzewają się od 100 do 230 st. C. Zbyt wysoka temperatura może spalić twoje włosy, zwłaszcza jeśli są z natury cienkie. Włosy grube i trudne do ułożenia można natomiast prostować, wybierając najwyższy zakres temperatury.