Kobiety często marzą o pięknej burzy loków. Gdy natura nam w tym nie sprzyja, warto zaopatrzyć się w niezawodne urządzenie, dzięki któremu wyczarujemy bujne skręty. Na co zwracać uwagę, kupując lokówkę? Na rynku dostępnych jest w końcu wiele ich rodzajów, a tradycyjne urządzenia powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca wielofunkcyjnym sprzętom z wymiennymi nasadkami czy lokówkom stożkowym.

6 rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę, kupując lokówkę

1. Powłoka wałka – musi być bezpieczna dla włosów. Wybieraj ceramiczną zamiast metalowej.

2. Regulacja i zakres temperatury – lokówka powinna mieć wielostopniową regulację temperatury, dzięki czemu z łatwością można dostosować temperaturę do potrzeb włosów. Pamiętaj, że cienkie i delikatne włosy nie powinny być stylizowane urządzeniem o temperaturze wyższej niż 150°C, podczas gdy włosy grube i gęste zakręcą się dopiero pod wpływem 200°C.

3. Jonizacja – lokówki wyposażone w system jonizacji zapobiegają elektryzowaniu i wygładzają powierzchnię włosów, dzięki czemu loki są sprężyste i gładkie.

4. Moc – zależy od niej czas nagrzewania się urządzenia. Wybieraj lokówki z wyższą mocą – dzięki temu lokówka szybciej jest gotowa do pracy.

5. Ergonomiczny kształt i funkcjonalność – zwróć uwagę na budowę urządzenia. Rączka powinna być pokryta antypoślizgową i termoochronną powłoką. Dobrze, aby zestaw zabierał etui i podstawkę do odkładania gorącej lokówki. Zapobiegnie to przypaleniu przez nieuwagę toaletki czy prześcieradła.

6. Kabel lokówki – obrotowy kabel o optymalnej długości ułatwi korzystanie z urządzenia.

..  Jak wybrać dobrą prostownicę? >>>

Lokówka – rodzaje i zastosowanie

Lokówka tradycyjna ma wałek o średnicy od 15 do 25 mm z klipsem u boku, który ma za zadanie podtrzymywać pasma włosów. Zasada działanie jest prosta – im grubsza średnica lokówki, tym luźniejszy skręt uzyskamy. Lokówki tradycyjne z metalową powłoką mogą zniszczyć włosy przy częstszym użytkowaniu, dlatego poleca się wybierać urządzenia z powłoką ceramiczną.

Lokówka stożkowa ma charakterystyczny kształt stożka, dzięki czemu za jej pomocą można wystylizować piękne i grube u nasady loki. Nie jest wyposażona w klips, dlatego końcówkę włosów przytrzymuje się ręką.

Lokówka automatyczna sama nawija włosy na wałek. Używając jej, możemy mieć pewność, że każde pasmo zostanie zakręcone w identyczny sposób. Lokówka automatyczna przypadnie do gustu miłośniczkom symetrii, które mogą zaopatrzyć się w lokówkę spiralną i kręcić za jej pomocą precyzyjne loki.

Lokówka wielofunkcyjna z wymiennymi nasadkami – prawdziwa gratka dla fanek różnorodnych stylizacji. W zestawie z urządzeniem można znaleźć różne rodzaje nasadek, m.in.: spiralną, płaską, trójkątną czy stożkową, a nawet końcówkę do karbowania i prostowania włosów.

..  Depilator: jaki wybrać, by dobrze służył? >>>

Przed użyciem lokówki – to warto wiedzieć

Jeśli planujesz fryzurę pełną bujnych loków, unikaj przed kręceniem loków takich preparatów, jak: olejki, serum czy gęste, odżywcze maseczki, ponieważ obciążają włosy, utrudniając ich stylizację. Lokówka zawsze powinna być wyposażona w wielostopniową regulację temperatury, bo tylko tak możemy ją łatwo dostosować do potrzeb włosów. Drugą, bardzo istotną kwestią jest rodzaj loków, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na drobnych lokach, dobierzmy lokówkę o końcówce 16-20 mm lub użyjmy automatycznej. Efekt grubych fal i loków zyskamy za pomocą urządzenia o średnicy 30-36 mm.