Sprytne tricki na doświetlenie łazienki

2016-02-08 11:26 EK
Lustro z oświetleniem do łazienki
Autor: materiały prasowe Piękna, jasna łazienka, z dużymi przeszkleniami, potrzebuje bardzo subtelnego oświetlenia dodatkowego. Takim delikatnym akcentem może być lustro z podświetlaną ramą. Fot. Duravit

Oświetlenie do łazienki projektujemy dziś z taką samą uwagą jak to do salonu. Dobrze, gdy światło sztuczne koresponduje z naturalnym. Ma być praktycznie, ale i pięknie.

Najlepiej oczywiście, jeśli mamy w łazience duże przeszklenia, dzięki którym do pomieszczenia będzie wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Częstszym rozwiązaniem są jednak klasyczne okna, a w przypadku łazienek na poddaszu - przeszklenia pod skosami, ewentualnie okna do dachu płaskiego.

Niezbędne sztuczne źródło światła

Niezależnie od tego, czy mamy łazienkę z oknem czy bez, niezbędne jest sztuczne źródło światła, zarówno główne, jak i dodatkowe. Najlepsze rozwiązanie to doświetlenie "strategicznych" przestrzeni. To miejsca wokół lustra i umywalki. W tej roli idealnie sprawdzę się LED-y. Warto zainteresować się specjalnymi  taśmami z diodami LED. Te zaawansowane technologicznie listwy dają wiązkę dekoracyjnego światła - za ich pomocą podkreślimy liniowo np. ramę lustra, ścianę czy sufit. Pozwalają uzyskać dowolny efekt, na przykład rozproszonego światła.

Kolor i natężenie oświetlenia w łazience

LED-y pozwalają regulować kolor oraz natężenie barwy zależnie od nastroju. Najczęściej podświetlanymi miejscami w łazience są sufit, lustro, półki oraz wanna. Odprężeniu najlepiej służy światło o ciepłej barwie (3000 K). Ważna jest opcja sterowania światłem za pomocą pilota (co za wygoda!). Kupując lampy, nie zapominajmy o parametrach technicznych, łazienka to wilgotne miejsce, często z nie najlepszą wentylacją.

Oświetlenie LED w łazience
Autor: materiały prasowe Kolekcja mebli łazienkowych marki Antonio Lupi – „Traccia” z 2015 r. – podkreślona za pomocą oświetlenia liniowego. Zaawansowane technologicznie listwy dają wiązkę światła dekoracyjnego. Spektakularny efekt wokół lustra! Fot. antoniolupi.it