Relaks w łazience – domowy salon (nie tylko) kąpielowy

2020-12-22 13:31

Łazienka to na równi świątynia higieny, gabinet urody oraz strefa wypoczynku i regeneracji. Tu kompleksowo dbamy i o ciało, i o ducha. Oprawa funkcji, którym służy to pomieszczenie, jest więc nie mniej istotna niż kwestie funkcjonalne. Na szczęście dziś połączenie jednego z drugim okazuje się zadziwiająco łatwe.

Atlas Concorde, płytki Blaze Verdigris i Corten
Autor: Domoteka, materiały prasowe Atlas Concorde, płytki Blaze Verdigris i Corten dostępne w salonie Mise w Domotece. Mocny kolor funduje wnętrzu niebanalny efekt.

Spis treści

  1. Czysta przyjemność
  2. Czuły dotyk natury
  3. Kropla koloru
  4. Co jeszcze warto wiedzieć o wnętrzach luksusowych?

Czysta przyjemność

Wyznacznikami luksusu są dziś przede wszystkim przestrzeń i czas. Z tych między innymi powodów ściśle praktyczne do niedawna pomieszczenia otrzymują coraz większe metraże, tak by mogły z powodzeniem służyć liczniejszym i znacznie bardziej zróżnicowanym celom niż wcześniej. Przybywa jednak nie tylko metrów, ale także samych łazienek. Nawet kompaktowe apartamenty i mieszkania w centrach miast zyskują kolejne pomieszczenia tego typu, choćby zminiaturyzowane – jak te dla gości. W rezultacie łazienki stają się znacznie łatwiej dostępne (zniknął dawny problem porannych i wieczornych kolejek), bliższe (sąsiadują, a nawet przenikają się z sypialniami), a także znacznie bardziej osobiste – choćby z tego względu, że przeznaczone do wyłącznego użytku konkretnego domownika.

Łazienka ernestrust
Autor: Domoteka, materiały prasowe Wielkie lustra, szlachetne wykończenia, elegancka czerń w duecie z bielą przełamana blaskiem złota. Nie sposób wyobrazić sobie łazienki o bardziej luksusowym charakterze niż ta projektu Ernest Rust.

Nakreślone tu walory przestrzeni nowoczesnych łazienek przekładają się na luksus czasu. Skoro nikt nie pogania, nerwowo stukając w drzwi – w przestronnym i starannie zaprojektowanym wnętrzu można celebrować chwile zarezerwowane tylko dla siebie. Nawet najbardziej z pozoru banalne czynności higieniczne zyskują na uroku, gdy wykonuje się je bez pośpiechu. Rano – w jasnych promieniach słońca wpadających przez okno, przy pobudzających dźwiękach modnych przebojów, może też z parującą filiżanką ulubionej kawy czekającą na podręcznym stoliku. Z kolei wieczorem – w miękkiej otoczce nastrojowego światła, relaksującego aromatu świecy zapachowej, delikatnej muzyki…

Rozmowy o luksusie – Dobre Wnętrze. Odcinek 1. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ

Czuły dotyk natury

Na co dzień jesteśmy mocno zanurzeni w cywilizacji, ze wszystkimi jej bezcennymi zaletami, ale również dostrzegalnymi wadami. Wytchnienie i ukojenie przynosi nam kontakt z przyrodą, którego coraz częściej poszukujemy także we własnych domach – choćby otaczając się naturalnymi materiałami. Łatwo dostrzeżemy je i w salonach kąpielowych godnych największych sybarytów, i w doskonale funkcjonalnych, nowocześnie komfortowych łazienkach osób doskonale skoncentrowanych na celu.

Atlas Concorde, płytki Exence Amber
Autor: Domoteka, materiały prasowe Atlas Concorde, płytki Exence Amber dostępne w salonie Mise w Domotece. Obszerna strefa relaksu zamienia pokój kąpielowy w prywatne spa.

Prócz ceramiki, obecnej w tego rodzaju wnętrzach od zarania dziejów, mamy tu drewno (autentyczne lub z niezwykłą wiernością naśladowane dziś przez gres odtwarzający nie tylko rysunek słojów, lecz także odpowiadającą mu fakturę), kamień (marmur, trawertyn, granit – oraz ich odpowiedniki z niezwykle trwałego spieku kwarcowego), metal (prócz klasycznego chromu także cieplejsze w odbiorze wykończenia złote i miedziane oraz utrzymane w niezwykle modnej matowej czerni). Towarzyszą im naturalne tkaniny – bawełna, len, jedwab. Choć tworzywa sztuczne potrafią uwodzić, o czym regularnie przypominają m.in. Antonio Lupi oraz marka Kartell, chętniej sięgamy po szkło – oczywiście hartowane. Nowością jest tu natomiast przyjemnie chłodny dotyk wyprawianej skóry.

Najlepsze rozwiązania do łazienki czekają w Domotece
Łazienka Elen, Domoteka

Autor: Domoteka, materiały prasowe

Luksusowe wyposażenie łazienki w różnych stylach, od surowego loftu po przytulną klasykę, znajdziesz m.in. w salonie Elen Meble w Domotece.

Domoteka to wyjątkowe centrum wyposażenia wnętrz w warszawskim parku handlowym Homepark Targówek. Specjalizuje się w stylowych i luksusowych meblach oraz akcesoriach do domu. Galeria mieści wiele znanych na świecie marek meblowych i wnętrzarskich. Dostarcza pomysłów i inspiracji, przyciąga projektantów wnętrz i klientów szukających dobrego designu.

W Domotece znajdziesz blisko 60 salonów uznanych marek. Luksusowe meble i inne rozwiązania do łazienki czekają m.in. w salonach Aleotti, Art Deco, Bodo, Dekoria, Elen Meble, Ernest Rust, Exclusive Lights, Galeria Wnętrz, Italmeble, JOOP, Koma, Mise, Potrzuski, Resin Concept Store, RetroCegła, Retrowood, Top Kolor oraz VOX Podłogi.

JOOP Elements
Autor: Domoteka, materiały prasowe Szezlong w salonie kąpielowym tworzy wymarzone warunki do relaksu. Zwłaszcza, gdy można z niego podziwiać żywioł ognia oswojony w biokominku. Aranżacja firmy JOOP.

Najbardziej bezpośrednie odczucie kontaktu z naturą zapewnia żywioł wody. W wannie lub w kabinie z dyszami do masażu, ale też w strefie natrysku typu walk in – pozbawionej jakichkolwiek barier, z deszczownicą pozwalającą przez okrągły rok poczuć na sobie ciepły majowy deszcz. Luksusowy salon kąpielowy może wzbogacić także żywioł ognia, oswojony za sprawą bezpiecznego, certyfikowanego biokominka. Igrające płomienie tworzą wyjątkową atmosferę i dają odczucie urzekającego ciepła nawet gdy za oknem sypie śnieg.

Rozmowy o luksusie – Dobre Wnętrze. Odcinek 2. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ

Kropla koloru

Biel, która w dziejach kultury zawsze łączyła się z czystością, higieną, zdrowiem i pięknem, w łazienkach nie od dziś sprawdza się znakomicie. Współczesnym luksusem jest jednak to, że możliwości kolorystyczne mamy znacznie szersze. Kolorowe w łazience bywają płytki ceramiczne lub kamienne, wymalowania ścian lub tapety, tkaniny dekoracyjne i tekstylia, praktyczne akcesoria i ozdobne dodatki, a w ostatnim czasie także ceramika i armatura. Bo i baterie, prócz różnych odcieni srebra, złota i miedzi oraz wyjątkowo modnej graficznej czerni, oferują pewną rozmaitość innych barw.

Bodo Łazienki
Autor: Domoteka, materiały prasowe Między innymi za sprawą coraz bardziej wysmakowanych zestawień kolorystycznych wnętrza służące higienie ciała i ducha (tu projekt Bodo Łazienki) nie przypominają ściśle utylitarnych pomieszczeń sprzed zaledwie kilkunastu lat.

Trend, za sprawą którego możemy swobodniej dobierać paletę kolorów do łazienki, wiąże się z szerszym nurtem włączania tego pomieszczenia (nie tak dawno traktowanego zupełnie odrębnie) w spójną kompozycję mieszkania. Skoro to nie tylko świątynia higieny, lecz również gabinet urody oraz strefa wypoczynku i regeneracji, jej wystrój nie powinien się kojarzyć z aspektami ściśle utylitarnymi. Z tą samą tendencją wiążą się prostsze niż wcześniej, organicznie miękkie, przyjazne w dotyku kształty sprzętów łazienkowych. Same w sobie działają na użytkownika kojąco. Zachęcają, by wejść, zostać dłużej, zatroszczyć się o ciało i ducha.

Co jeszcze warto wiedzieć o wnętrzach luksusowych?

Najlepiej opowiedzą o tym eksperci. Posłuchaj ich w naszych podcastach!

Rozmowy o luksusie – Dobre Wnętrze. Odcinek 3. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ