Projekty łazienek: biała łazienka zawsze czysta!

2012-09-12 17:54

Biała łazienka jest modna. Projekty łazienek wykończone białymi kafelkami, czy z białym meblami będą eleganckie i efektowne pod warunkiem, że wnętrze będzie zawsze śniło czystością. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, która będzie czysta.

Biała łazienka powinna uwzględniać nie tylko wygodę korzystania ze sprzętów, ale także łatwość do utrzymania łazienki w czystości. Dobrze jeśli projekty łazienek zawierają praktyczne podwieszane urządzenia sanitarne. Utrzymanie w czystości ułatwiają łazienkowe płytki, łazienkowa ceramika ze specjalnymi powłokami. Pomyśl o tym, zanim zaczniesz urządzać łazienkę i kupować meble łazienkowe.

Biała łazienka: łazienkowa ceramika

Marzy ci się biała łazienka, nowoczesna i piękna? Wybierz odpowiednie wyposażenie do takiej łazienki. Pamiętaj, że łatwiejsze do czyszczenia są białe urządzenia akrylowe. Termoutwardzalna farba proszkowa, która tworzy wierzchnią warstwę akrylu ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i ułatwia codzienne czyszczenie. Na akrylu trudniej osadza się kamień, nie gromadzą się bakterie i grzyby, nie wchodzi on też w reakcje z substancjami czyszczącymi. Zarówno urządzenia akrylowe, jak i ceramiczne mogą być pokryte warstwą powłoki hydrofobowej, dzięki której do ich powierzchni nie przylega brud.

Biała łazienka: czyste ściany

Projekty łazienek powinny być funkcjonalne. Nowoczesne białe płytki ceramiczne produkowane w technologii monoporozy mogą być produkowane w większych formatach niż glazura, co umożliwia zmniejszenie liczby trudnych do utrzymania w czystości spoin. Na ściany białej łazienki można stosować także szkliwiony gres wielkoformatowy. Nowoczesne płytki  rektyfikowane można układać z bardzo cienkimi spoinami (do 2 mm). Łatwiejsze do utrzymania w czystości są płytki o gładkiej powierzchni. Unikajmy płytek o wyraźnej fakturze – trudno z nich będzie usunąć zabrudzenia. Dostępne są też  płytki o powierzchni zawierającej aktywny tlen – są bardziej odporne na osadzanie kamienia i brudu.

Biała łazienka: podłoga jak kryształ

Urządzając łazienkę, zwróć uwagę na to, że fugi znacznie szybciej się brudzą niż płytki. Trudniej je też wyczyścić. Fugi w łazience muszą więc być odporne na działanie takich czynników jak wysoka temperatura, woda, grzyby i pleśnie, brud oraz środki służące do jego usuwania. Białe fugi często żółkną. Czyścić je można detergentami z dodatkiem chloru. Warto też kupić marker do odświeżania białych fug.