Projekt łazienki: czarne płytki w małej łazience? Tak! Najważniejszy jest dobry pomysł

2014-05-12 15:20 Monika Czerwińska-Konarska
Czarne płytki w małej łazience
Autor: Marcin Czechowicz Czarne płytki w małej łazience? Dlaczego nie? Ważne jest to, by mieć pomysł, w jakiej ilości i w jakich proporcjach do innych elementów wyposażenia wnętrza wykorzystać czarne płytki. Zasada "mniej znaczy więcej" w małych łazienkach sprawdza się jak nigdzie indziej. W szafce pod blatem, za przesuwanym frontem, znalazła swoje miejsce mała pralka. Przesuwany front umozliwia dostęp do pralki.

Czy mała łazienka może bazować na kontrastach? Owszem, prezentujemy projekt łazienki, gdzie wszystkie elementy zostały umiejętnie i proporcjonalnie dobrane. Zobaczcie zdjęcia małej łazienki z czarnymi płytkami i fornirem w ciepłym odcieniu dębu.

Właściciele mieszkania i autorzy aranżacji wnętrz – para architektów, mówią, że przestrzegano ich przed stosowaniem ciemnych kolorów w małym wnętrzu. Jednak opracowując projekt łazienki zdecydowali się na czarne płytki. Ale okazało się, że kontrast czarnych płytek, bieli pozostałych ścian i ceramiki oraz ciepły odcień forniru dębowego na dużych i widocznych powierzchniach spowodował, że ta mała łazienka nie jest wcale mroczna.

Projekt łazienki: pomysł na małe wnętrze

Właściciele dodatkowo zastosowali sprytne triki powiększające optycznie przestrzeń małej łazienki, czyli duże lustro i ciekawe oświetlenie. Duże lustro na ścianie nad umywalką podwaja optycznie przestrzeń łazienki. Natomiast taśma LED umieszczona pod wanną i dekoracyjne białe kamyki w podłodze sprawiają, że wanna wygląda jak zawieszona w powietrzu.

WIĘCEJ: projekt łazienki o pow. 3 m2 - zdjęcia z prawdziwego mieszkania

Wykonując projekt łazienki zastosowali także drewno, które ma ogromne znaczenie w optycznym ociepleniu wnętrza - do swojej aranżacji małej łazienki wybrali ciepły odcień forniru dębowego, który został umieszczony na obudowie wanny i blacie pod umywalką. Są to duże powierzchnie stąd ten znakomity i przytulny efekt w aranżacji małej łazienki.

Mała łazienka: kształty mają znaczenie

Wszystkie białe elementy wyposażenia małej łazienki, czyli umywalka, podwieszana muszla wc i wanna mają proste geometryczne kształty. Baterie zamontowane przy wannie też są geometryczne i podtynkowe, dzięki czemu nie widać tu żadnych dodatkowych i zbędnych w małej łazience elementów. W aranżacji małej łazienki jak nigdzie indziej potwierdza się reguła - mniej znaczy więcej. Pomysłem wartym naśladowania w małej łazience jest też pomysłowe ukrycie pralki. Tutaj pralka, mniejsza niż zazwyczaj, znalazła swoje miejsce za przesuwanym frontem w szafce pod blatem.

Ciepły fornir dębowy na obudowie wanny
Autor: Marcin Czechowicz Ciepły odcień forniru dębowego idealnie przełamuje chłód czarnych płytek. Dodatkowym trickiem zastosowanym przez architektów jest taśma LED umieszczona pod wanną. Dzięki niej wanna wygląda jak zawieszona w powietrzu.
Duże lustro w łazience
Autor: Marcin Czechowicz Geometryczne kształty białej ceramiki i baterii umywalkowyej i wannowej sprawiają, że wystrój łazienki jest spójny stylistycznie. Dzięki temu nie ma optycznego bałaganu. Dobrym pomysłem jest też duże lustro na ścianie nad umywalką, które praktycznie podwaja optycznie wielkość łazienki.