Płytki cementowe na podłogi i ściany: pomysł na barwny wystrój. Poznaj ich zalety i wady

2017-01-27 16:22

Płytki cementowe z wyrazistym motywem lub dekorem są coraz chętniej wybierane na podłogę w łazience czy kuchni, a także na ściany. Sprawdź, czym się wyróżniają płytki cementowe, jakie mają zalety oraz wady. Podpowiadamy też, jak urządzić łazienkę i kuchnię z taką dekoracją podłogi.

Spis treści

  1. Modny dekor: płytki cementowe
  2. Płytki cementowe: zalety
  3. Wady płytek cementowych
  4. Płytki cementowe: pielęgnacja
  5. Płytki marokańskie, portugalskie i hiszpańskie
  6. Płytki cementowe patchwork

Modny dekor: płytki cementowe

Wzorzyste i kolorowe płytki cementowe są od kilku sezonów hitem w aranżacji wnętrz. Zwykle robi się je na zamówienie, dlatego można mieć wpływ zarówno na ich wzór, jak i kolorystykę. Najczęściej powstają z cementu, piasku oraz pigmentów (wierzchnia warstwa). Płytki cementowe barwione są w masie, dzięki czemu ewentualne zarysowania nie psują ogólnego wrażenia. Ponieważ wykonuje się je ręcznie, są stosunkowo drogie, ale też każdy z kafelków jest unikalny. Za metr kwadratowy płytek cementowych 20 x 20 cm wydamy ok. 140-440 zł.

Najpopularniejsze płytki cementowe to feeria barw i wzorów. Ale miłośnicy bardziej stonowanego dekoru również znajdą modele dla siebie. Polecamy zwłaszcza nowoczesne płytki cementowe z szarymi wzorami albo te utrzymane w konwencji black & white (czarno-biały dekor).

Nie przegap: Łazienki inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Płytki cementowe: zalety

Przede wszystkim płytki cementowe wyróżniają się dużą trwałością. Kolejną ich zaletę stanowi barwny dekor. Wzory na płytkach to wyraz inspiracji płynących z różnych stron świata, zwłaszcza Maroka, krajów orientalnych, Hiszpanii i Portugalii. Popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz jest np. wykonanie barwnej podłogi (bądź ściany) z płytek cementowych, a oprócz tego stonowany kolorystycznie, minimalistyczny wystrój.

Uwaga: zawsze sprawdzaj, czy płytki podłogowe przeznaczone są do montażu na podłodze, czy na ścianie. Płytki podłogowe mają lepsze właściwości antypoślizgowe oraz są bardziej odporne na zarysowania.

Wady płytek cementowych

Warto pamiętać, że płytki cementowe są grubsze od standardowych płytek (nawet o 2 cm), co wiąże się z koniecznością zrównania poziomu podłogi w łazience czy kuchni z podłogą w pozostałej części mieszkania. Rozwiązaniem jest samopoziomująca wylewka na całej jego powierzchni albo obniżenie poziomu wylewki w łazience lub kuchni (przez odpowiednie skucie). Ważne – płytki cementowe wymagają impregnacji, bo brudzą się bardziej niż tradycyjne. Ma to szczególne znaczenie na etapie budowy (trudno je doczyścić z nadmiaru kleju lub fugi).

Płytki cementowe w łazience
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Wzorzysta podłoga z płytek cementowych wymaga neutralnej aranżacji, tak by nic nie konkurowało z posadzką

Płytki cementowe: pielęgnacja

W przypadku płytek cementowych regularna pielęgnacja jest bardzo ważna. Na co dzień do ich mycia stosuje się łagodne detergenty. Warto zawsze sprawdzić zalecenia producenta odnoszące się do czyszczenia płytek.

Płytki cementowe nad blatem w kuchni powinny być pokryte wysokiej jakości impregnatem. Pojawiają się bowiem opinie, że trudno z nich usunąć tłuste plamy, a dobry impregnat pozwoli uniknąć tego problemu. Warto też pamiętać, że na wielobarwnych płytkach trudno zauważyć mniejsze ubrudzenia, chyba że w kolorystyce dominuje biel albo jasna szarość. Dlatego nad blat w kuchni polecamy modele o bardziej wyrazistych kolorach albo nowoczesne, ale ciemniejsze.

Płytki marokańskie, portugalskie i hiszpańskie

Płytki marokańskie, hiszpańskie i portugalskie to określenia, pod którymi kryją się różnorodne płytki cementowe. Czym się odróżniają od siebie?

Płytki cementowe marokańskie: wyróżniają się soczystą kolorystyką oraz dekorem pełnym ornamentów: roślinnych i abstrakcyjnych. Rzadko pojawiają się na nich geometryczne wzory.

Płytki cementowe portugalskie: inspirowane symbolem wzorniczym kraju, czyli płytkami azulejos. Zdarza się, że trudno je odróżnić od płytek z Maroka. W tradycyjnych azulejos dominują różne odcienie niebieskiego: od błękitu po kobalt.

Płytki cementowe hiszpańskie: w przeciwieństwie do tych z Maroka i Portugalii wyróżniają się oszczędniejszym dekorem. Najpopularniejsze barwy to granat, czerń, bordo i zieleń.

Płytki cementowe patchwork

Patchwork, czyli łączenie skrawków różnych materiałów, to technika znana z produkcji dywanów czy innych tkanin dla domu. Ale ponieważ miksowanie wzorów to jeden z gorętszych trendów wnętrzarskich w ostatnich sezonach, również producenci płytek cementowych czerpią z niego wiele inspiracji. Chodzi przede wszystkim o wykładanie podłogi różnymi płytkami – tzn. każda z nich wyróżnia się innym dekorem.

Nasi Partnerzy polecają