Nowoczesna, szara łazienka: aranżacja z owalną umywalką, wanną i płytkami jak pastylki

2016-08-10 20:08 Eva Milczarek

Szara łazienka w stylu skandynawskim. Aranżacja jest nowoczesna i funkcjonalna. Beton dekoracyjny na ścianie i biała mozaika w kształcie pastylek, owalna umywalka i opływowa wanna... Właściciel łazienki lubi obłe formy. Tak samo jak prostotę i funkcjonalność, które są charakterystyczne dla tej nowoczesnej łazienki.

Łazienka jest nowoczesna i funkcjonalna. W aranżacji łazienki Andrzeja panuje styl skandynawski. Ulubione kolory właściciela to biały, szary, a materiał – drewno. I tak właśnie urządził swoją łazienkę w nowym mieszkaniu w Wilanowie. Projekt łazienki: Ewelina Golinowska/ EG Projekt, egprojekt.pl.

Nowoczesna łazienka: aranżacja w styl skandynawskim

Szara łazienka jest dość przestronna i nowoczesna. Mebli łazienkowych jest niewiele, są za to starannie zaprojektowane i wykonane na zamówienie. Wszechobecna biel oraz szary kolor nadaje aranżacji łazienki przestrzeni lekkości i świeżości i nawiązuje do wnętrz skandynawskich. W pierwotnym, deweloperskim układzie w łazience była tylko wanna. W aranżacji łazienki w stylu skandynawskim starano się unikać ostrych kątów, wiele sprzętów i akcesoriów łazienkowych ma specjalnie zaoblone kształty. Na lewo od wejścia znajduje się owalna umywalka wspierająca się na stylizowanej na lata 60. komódce. Po drugiej stronie zainstalowano opływową wannę, obłożoną oryginalną okrągłą mozaiką ceramiczną. Taka sama okładzina - mozaika - pokrywa fragment ściany w strefie umywalki i WC. Andrzej nazywa mozaikę pastylkami. Gospodarz i projektantka tak bardzo upodobali sobie doskonałą formę koła w aranżacji łazienki, że nawet przycisk pneumatyczny do WC i armatura prysznicowa są tego kształtu. – Mógłbym tu przesiadywać „na okrągło” – żartuje pan domu.

Nowoczesna łazienka: kolor szary i biały plus drewno

W aranżacji nowoczesnej łazienki przeważają dwa kolory: biały i szary. Ten nieco chłodny duet przełamują elementy z ciemnego bejcowanego dębu - blat podumywalkowy i rama lustra. Odcieniem drewna, z którego zostały wykonane, projektantka nawiązała do wybarwienia dominującej ramy okiennej. Na podłodze łazienki położono płyty gresowe o wymiarach 60x60 cm. Różnią się między sobą odcieniami i delikatnie się mienią. Część prysznicową podkreślono, kładąc na ścianie szary beton dekoracyjny. Taka dekoracja ściany w nowoczesnej łazience jest estetyczna, poza tym warstwa betonu jest znacznie cieńsza niż grubość typowych płytek, mur nie jest więc tak bardzo obciążony. – Wystarczy tak wykończoną ścianę pokryć specjalnym impregnatem, by cieszyć się kąpielą, nie ryzykując zawilgocenia – przekonuje projektantka. Resztę ścian w łazience w strefie suchej pomalowano farbą wodoodporną.

Nowoczesna łazienka: prysznic bez brodzika

Ponieważ właścicielowi zależało również na natrysku, projektantka Ewelina Golinowska wygospodarowała na niego miejsce w narożniku między WC a oknem. Andrzej zdecydował się w swojej nowocesnej łazience na kabinę typu walk-in, bez drzwi, która w ograniczonej przestrzeni sprawdza się najlepiej. Radzi architekta: prysznic bez brodzika jest wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem w łazience. Przy takiej opcji należy zadbać o odpowiedni spadek, tak aby woda miała łatwy, bezpośredni spływ do odpływu i nie zalegała w zakamarkach. Kabina prysznicowa może być typu walk-in, bez drzwi, jak również z otwieranymi drzwiami na zawiasach. Mogą się one otwierać do środka kabiny, wówczas woda skapuje w obrębie powierzchni prysznicowej, a nie poza nią. Drzwi mogą być również przesuwne, co jest bardzo wygodne, nie zabierają wówczas miejsca i nie musimy martwić się o zakres otwieranych skrzydeł. Przy szklanej kabinie prysznicowej należy pamiętać o relingu mocowanym u góry, który wzmacnia konstrukcję szklanej kabiny i stabilizuje ją.

Nowoczesna łazienka: kosztorys

 • wanna owalna centralna Ego, 163x75 cm, Koło 1765 zł
 • odpływ liniowy Viega i wpust Vario, Advantix 1100 zł
 • główka prysznicowa Raindance, Hansgrohe 505 zł
 • bateria umywalkowa Focus, Hansgrohe 456 zł
 • baterie wannowe Focus E2, Hansgrohe 765 zł
 • stelaż, Grohe 855 zł
 • WC wiszący Sfera, Catalano 1093 zł
 • deska wolnoopadająca Zero, Catalano 562 zł
 • umywalka Sfera, 55x35, Catalano 938 zł
 • przycisk do WC pneumatyczny, Grohe 359 zł
 • kabina prysznicowa 2300 zł
 • głowica talerzowa Raindance, Hansgrohe 1229 zł
 • beton dekoracyjny pod prysznicem 2500 zł
 • mozaika ścienna Squadra Circles, mat 1800 zł
 • płytki podłogowe Vives Massena Gris 1800 zł
 • kinkiet Industrialny, biały 500 zł
 • oświetlenie sufitowe, 3 szt. 1110 zł
 • szafki, lustro w ramie 4800 zł

Razem 24 437 zł