Marzy ci się idealny prysznic w łazience? Przed remontem koniecznie zwróć uwagę na te rzeczy

2023-02-07 14:52

Nowoczesne technologie, materiały wykończeniowe oraz elementy wyposażenia pozwalają stworzyć strefę prysznica idealną, na miarę naszych potrzeb i… marzeń.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Ferro DODATKOWE ATRAKCJE Zestaw natryskowy ścienny przesuwny z deszczownią Amigo z kolekcji VerdeLine marki Ferro (oraz bateria umywalkowa Alba z tej samej serii) to wysokiej jakości armatura o modnej, zgeometryzowanej formie pasująca do łazienek w różnych stylach, m.in. inspirowanej nurtem eko. Mamy tu więc prysznic podkreślony ramą z kamienia lub jego imitacji wypełnioną „otoczakami” (np. mozaika Industone), vintage’owe kafelki ścienne oraz pasującą do nich „kamienną” umywalkę, drewno w formie organicznej (blat, belka), a także rośliny i wyplatane dodatki.

Najprościej jest kupić gotową kabinę prysznicową, z brodzikiem lub bez, dopasowaną wymiarem do miejsca przeznaczenia. Owe „gotowce” w marketach budowlanych itp. są w różnych stylach, rozmiarach i standardach cenowych. Wybierając z oferty, nie zajmujemy sobie głowy „projektowaniem”, wystarczy kupić to, co nam pasuje. Ponieważ montaż jest na ogół prosty – mamy także szybko efekt.

Strefa prysznica własnego pomysłu lub zaprojektowana przez architekta również ma liczne zalety: jest idealnie wpasowana w przestrzeń i przystosowana do oczekiwań domowników, może też być unikatowa. Indywidualne podejście sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy miejsca jest sporo, bo można poszaleć, i gdy jest go niewiele i trzeba sensownie wykorzystać każdy centymetr.

JASNY PODZIAŁ

Szklana ścianka w aluminiowych profilach dzieli łazienkę, wyznacza przy tym dużą strefę prysznicową. Płytki retro z czarnymi natynkową armaturą i ażurowym pomocnikiem dały ciekawy industrialny efekt.

Łazienka z prysznicem
Autor: Igor Dziedzicki

PRZYTULNY MINIMALIZM

Płytki wyglądające jak zastygający beton (Imola, Riverside) opanowały całą łazienkę. Szklany panel dyskretnie wyznacza miejsce kąpieli. Lśniące, chromowane baterie i system prysznicowy (np. Ferro, Roca, Deante) dodają wnętrzu blasku i elegancji.

Łazienka z prysznicem
Autor: Marcin Grabowiecki

ENERGIA SŁONECZNA

Strefę prysznica z odpływem liniowym wyznaczają szklana mozaika (Midas) i ścianka z hartowanego szkła. Cztery punkty świetlne zamontowane w podwieszanym suficie dodatkowo rozjaśniają przestrzeń i sprawiają, że żółta mozaika aż się skrzy! Aby nie zaburzać tego efektu, wybór padł na podtynkowy zestaw prysznicowy Primo Hansa.

Łazienka z prysznicem
Autor: Marcin Grabowiecki
Brodzik. Tak czy nie?

Wyraźnie wyznacza i ogranicza strefę prysznica (zapobiegając rozlewaniu się wody w sposób niekontrolowany). Kupując go w zestawie z kabiną, nie musimy się martwić o szczelne dopasowanie obu części. Głębszy przydaje się czasem jako mikrowanna. Zarówno model wysoki, jak i niski (nawet ten wystający 1-3 cm) tworzy jednak barierę, która dla osób starszych lub mniej sprawnych może być problemem. Prysznic bez brodzika sprawia, że każda łazienka wydaje się większa i nowocześniejsza, a mała staje się także wygodniejsza.

WNĘKA OZDOBIONA DREWNEM…

…a raczej jego ceramicznym alter ego sprawia, że łazienka nabiera interesującego charakteru i ciepła. „Drewno” ładnie wyróżnia część prysznicową, a dwuskrzydłowe szklane drzwi (ależ wygoda!) go nie przesłaniają.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Sanplast

Zasłona 1-2 cm „za długa” zapobiega rozchlapywaniu się wody. Na czas kąpieli wkładaj ją do brodzika (jeśli jest). Aby efekt był lepszy, pręt, na którym wisi, powinien być tak samo wykończony, jak bateria prysznicowa, np. chromowany, złoty, matowy czarny.

GEOMETRIA W CENIE

Czarne linie dzielące ściany na prostokąty to podstawa projektu. Idealnie wpisuje się weń szklana ścianka w czarnych profilach wyznaczająca prysznic. Ustawiono ją na wannie, tworząc otwartą kabinę, która wizualnie nie zabiera miejsca. Odważne, geometryczne kształty armatury GROHE Eurocube i ceramiki GROHE Cube dopełniają całości.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Grohe

BAUHAUS WE WNĘCE

Dwuskrzydłowe drzwi zamykają wnękę prysznicową z białymi płytkami i lastriko. W prostą, funkcjonalną estetykę Bauhausu doskonale wpisuje się armatura Pan Zucchetti.

Łazienka z prysznicem
Autor: Mariusz Bykowski

Aranżując strefę prysznica, wpisz go w wystrój łazienki. Kochasz retro? Wolisz minimalizm albo prostotę i naturalność nurtu eko? Podkreśl styl armaturą doskonałą technologicznie, funkcjonalną i wysokiej jakości.

Z PODKREŚLENIEM

Niski brodzik (Tonic, Ideal Standard) obłożono tą samą mozaiką (Nor 80, Hoppe) co część ściany w strefie prysznica (armatura Croma 100 vario, Hansgrohe) – ładnie i praktycznie, bo chroni przed potknięciem. Zastosowanie pytek gładkich i w drobny wzór to dobry sposób podkreślenie stref i ożywienie łazienki.

Łazienka z prysznicem
Autor: Kalbar
Jaki brodzik?

W małej łazience najlepsze wykorzystanie przestrzeni daje brodzik narożny (półokrągły albo pięciokątny) z takąż kabiną czy zasłoną. Prostokątne i kwadratowe sprawdzają się, gdy miejsca jest więcej. Lokuje się je z kabiną pod jedną ścianą albo w narożniku. Do wyboru mamy: akrylowy – trwały, szybko nagrzewający się, cichy; z konglomeratu – trwały, odporny na uszkodzenia, może być też np. beżowy, czarny, szary; stalowy – bardzo trwały i odporny, ciężki, dosyć głośny.

NA WPROST

Gdy łazienka jest wąska, prysznic na krótszej ścianie to najlepsze rozwiązanie – doskonale wykorzystuje przestrzeń i optycznie poprawia proporcje pomieszczenia. Ścianę na wprost wyłożono atrakcyjnymi błękitnymi płytkami, które uzupełniając nienarzucające się gresy imitujące drewno i beton (wszystkie płytki outlet Nexterio.pl), stanowią główną ozdobę. Czarne profile i deszczownia to pożądane akcenty.

Łazienka z prysznicem
Autor: Igor Dziedzicki

Prysznic bez brodzika to modne, efektowne rozwiązanie. Montaż trzeba powierzyć fachowcom, bo jego niezawodność wiąże się z odpowiednim wyprofilowaniem posadzki i osadzeniem odpływu.

CZARNO NA BEŻOWYM

Trzy czarne punkty na ścianie w strefie prysznica to piękny w swej prostocie zestaw podtynkowy Molle marki Oltens (jego uzupełnieniem może być stojąca bateria wannowa z tej samej serii). Oszczędna forma zarówno prysznica, jak i samej armatury na pewno znajdzie uznanie u miłośników łazienek minimalistycznych.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Oltens
WARTO WIEDZIEĆ:
  • Odpływ punktowy montuje się zwykle w centralnym punkcie strefy prysznicowej. Składa się z syfonu i kratki, którą można zamaskować płytką.
  • Odpływ liniowy składa się z kanału prysznicowego w posadzce i rusztu. Jeśli prysznic jest duży, zaleca się wbudowanie dwóch odpływów.
  • Przepustowość odpływu powinna być większa niż wydajność natrysku, co ograniczy ryzyko zalania.

NA WYMIAR

Odpływ liniowy idealnie dopasowany do potrzeb?Oczywiście! Odpływ podłogowy Advantix Vario (Viega)można przyciąć w zakresie 30–120 cm! Pozwalato precyzyjnie dopasować go do prysznica. Model tenmożna łączyć ze sobą, tworząc dowolnie długie odwodnienialub układając je w rogach czy w literę U. Ruszt ze stalinierdzewnej dostępny jest w wersjach: stal nierdzewnaszczotkowana albo polerowana oraz czarny i biały.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Viega

LOFT MINIMALISTYCZNIE

Szklany panel jest wręcz niewidoczny. Z jego profilami współgra nowoczesny zestaw prysznicowy Raindance Select S (Hansgrohe). Składa się on z baterii termostatycznej, suwaka oraz głowicy, główki, węża i drążka.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe
Jaka kabina?

Może być narożna półokrągła albo wielokątna, zamykana drzwiami przesuwnymi na rolkach albo zwykłymi na zawiasach. Te zaś mogą być jedno- albo dwuskrzydłowe i zamykać się zwyczajnie albo w sposób łamany (oszczędność miejsca w małej łazience). Kabina przyścienna składa się z jednej lub dwóch ścianek szklanych i drzwi (dwie lub jedną ściankę stanowią„plecy” z płytek). Wersja walk-in jest otwarta, ograniczona jedynie szklaną ścianką czy murkiem, na ogół bez brodzika.

SZTUKA NOWOCZESNA

Zestaw wannowo-prysznicowy z podtynkową baterią termostatyczną Block System (Tres) z deszczownią Selection tej samej marki doskonale się sprawdzą w aranżacjach nie tylko tak oszczędnych. Modele są też dostępne w wersji czarnej i złotej.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy tresgriferia.com

GEOMETRYCZNE PODZIAŁY

Grafitowe sześciokątne płytki pod prysznicem uzupełniono szklana tafla z prostokątnymi szprosami. Geometryczna armatura Origio (FDesign) i metalowa ażurowa etażerka pogłębiają nowoczesny charakter łazienki. Ocieplają ja zaś tekstylia, drobiazgi i świece.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki FDesign