Łazienka z pralnią. Przepis na nowoczesne, czarno-białe wnętrze

2015-10-22 13:05 Matylda Gruman

Za zasłonką w łazience Moniki i Tomka kryje się małe pomieszczenie z pralką, suszarką, szafką na detergenty. To wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu pozostała część łazienki ma bardziej reprezentacyjny charakter. Służy przede wszystkim relaksowi w wannie.

Pierwsza wspólna łazienka musi być wyjątkowa. Wygodna, relaksująca, elegancka – z takiego założenia wyszła młoda para, Monika i Tomek, którzy o przygotowanie projektu wnętrza poprosili profesjonalistkę.

Aranżacja łazienki: trudny układ wnętrza

Katarzyna Rohde z pracowni Home & Style miała duże pole do popisu. – Nie ograniczał nas mały metraż. Prawie siedem metrów kwadratowych plus oddzielna pralnia to wystarczająca przestrzeń na wstawienie podwójnej wanny, wymarzonej przez właścicieli. Problem stanowiły tylko drzwi do łazienki, usytuowane blisko ściany, do której zamierzaliśmy przymocować szafkę z umywalką – mówi projektantka. Ponieważ drzwi nie dało się przesunąć w prawo (manewr uniemożliwiała szafa w przedpokoju), Kasia postanowiła zastosować inne rozwiązanie, „pójść w skosy”. Po prawej stronie łazienki umieściła asymetryczną wannę narożną, a po lewej równie skośną umywalkę. Stolarzowi zleciła wykonanie szafki podumywalkowej odwzorowującej linie umywalki. – Prace przebiegały sprawnie, bo nie były konieczne większe przeróbki. Przesunęliśmy tylko o dwadzieścia centymetrów grzejnik. W pralni w podwieszanym suficie ukryliśmy rury wentylacyjne idące z kuchni. Zrezygnowaliśmy z parawanu nawannowego, gdyż wanna okazała się wystarczająco duża i podczas brania prysznica woda nie pryska na podłogę – wyjaśnia Tomek. A Monika dodaje: – Najbardziej jednak lubimy długie kąpiele. Zapalamy wtedy świeczki, włączamy muzykę. Przy następnym remoncie, dla lepszych efektów dźwiękowych, pewnie zamontujemy głośniki pod sufitem lub w meblach.  

Aranżacja łazienki: czerń, biel i kolor drewna

Właściciele uzgodnili z projektantką wyrazistą kolorystykę. Czerń i biel glazury ocieplili posadzką z gresu imitującego drewno. Zrobili to też ze względów praktycznych (białą i czarną podłogę trudniej utrzymać w czystości). Pod kolor gresu dobrali fornirowany dębem blat szafki umywalkowej. Biała szafka wtapia się w tło z białych płytek.

Porada eksperta: kiedy warto wydzielić pralnię z łazienki?

Radzi Katarzyna Rohde, z pracowni Home & Style (www.homeandstyle.pl)

"Wydzielone pomieszczenie z przeznaczeniem na pralkę, suszarkę i składzik gospodarczy uwalnia łazienkę od widoku suszącej się bielizny, deski do prasowania czy detergentów. Jeśli nie lubimy hałasu, pralnię możemy zamknąć za drzwiami, a samą pralkę obudować szafką (półki w wysokiej zabudowie przydadzą się na środki czystości lub ręczniki). By wnętrze pełniło funkcję suszarni, warto wcześniej poprawić jego wentylację, sprawdzić ciąg w kominie wentylacyjnym, ewentualnie zamontować wentylator mechaniczny. Przydać się może też niewielki grzejnik elektryczny."