Łazienka z motywami natury

2016-04-27 19:19

Kąpiel pośród storczyków i traw, pod widocznym przez okno niebem umilają dźwięki muzyki płynącej z wbudowanego w ścianę głośnika. Annie udało się stworzyć łazienkę, z której nie chce się wychodzić.

rośliny w łazience
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Łazienka do relaksu: gotowa inspiracja
  2. Porada architekta: okno w łazience

Łazienka do relaksu: gotowa inspiracja

Spora łazienka na poddaszu domu pod Warszawą od lat wymagała odświeżenia, ale decyzję o uciążliwym remoncie odsuwano w czasie. Impulsem do zmian stała się konieczność powiększenia sąsiadującej garderoby. Łazienka straciła wprawdzie dwa metry kwadratowe, ale została poddana efektownej metamorfozie. Annie, projektantce wnętrz, zależało na osiągnięciu wrażenia lekkości i przestronności oraz na układzie, który pozwoli wygodnie korzystać z każdej strefy mimo nachylenia sufitu. Tuż przy przesuwnych drzwiach znalazła się kabina prysznicowa typu walk-in, czyli bez drzwi i brodzika – przydatna szczególnie o poranku. Naprzeciwko umieszczono szafkę odlaną wraz z umywalką z konglomeratu. Długi blat Anna wykorzystała do stworzenia toaletki – zaaranżowana pod oknem, jest doskonałym miejscem do robienia makijażu. W środkowej części po jednej stronie zamontowano wc, po drugiej znalazła się zabudowa meblowa. Anna połączyła w jej projekcie różne materiały: biały MDF, szkło i drewniany fornir, tworząc lekką kompozycję. Łazienkę wyróżnia relaksująca strefa kąpielowa. Nisza z oknem prosiła się o wstawienie wanny wolnostojącej. – Ustawiłam ją ukośnie, by w czasie kąpieli spoglądać w niebo, a nie na sufit – mówi właścicielka. Wokół pojawiło się mnóstwo roślin. – Żeby w pełni wykorzystać trudną do zagospodarowania przestrzeń, pod skosem zamocowałam doniczki ze storczykami. Wiszące „do góry nogami” kwiaty nie mają nic przeciwko tej pozycji – zapewnia Anna.

harmonijna paleta barw w łazience
Autor: Mariusz Bykowski Kolorystyka została ograniczona do bieli, czerni i beżów. Taka klasyczna baza wprowadza spokój, jest ponadczasowa, a jednocześnie podatna na zmiany. Istotne znaczenie dla nastroju mają elementy niewidoczne: dyskretnie rozmieszczone źródła światła (w suficie, za wanną, za lustrem) oraz głośnik pozwalający delektować się muzyką. Szafka umywalkowa wyposażona jest w szufladę, w której mieszczą się kosmetyki. Taboret Charles marki Kartell służy nie tylko do makijażu, przydaje się też przy wannie i pod prysznicem. Kiedy nie jest używany,chowa się go pod szafkę.GDZIE KUPIĆ: doniczki wiszące Sky Planter – outlabsklep.pl; osłonki na doniczki Koziol – Fabryka Form; trawy – 9design.pl; ręczniki, kosmetyki – NAP
umywalka jak z kamienia
Autor: Mariusz Bykowski Blat z umywalką został wykonany na zamówienie z konglomeratu kwarcowego. Ten plastyczny w obróbce materiał składa się głównie z naturalnych składników i do złudzenia przypomina naturalny kamień. Jest trwały, nienasiąkliwy i łatwo się czyści.

Porada architekta: okno w łazience

"Okno powiększa optycznie przestrzeń, sprzyja dobrej wentylacji. Dzienne światło korzystnie wpływa na samopoczucie, a także pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Unikamy zestawienia okna z takimi sprzętami jak wc czy kabina prysznicowa (ze względu na chłód, przeciągi). Ważne jest zachowanie łatwego dostępu (otwieranie, mycie). Jeżeli okno wychodzi na ulicę czy dom sąsiadów, zadbajmy o intymność, montując rolety z materiału odpornego na wilgoć (np. poliestrowe). Parapet przy wannie może pełnić funkcję półki na kosmetyki, a przy umywalce stać się przedłużeniem blatu. W takim przypadku musimy mieć na uwadze usytuowanie umywalki: nie można jej umieścić wprost pod oknem, bo nad nią niezbędne jest lustro. W moim projekcie umywalka znajduje się częściowo pod oknem, dlatego zastosowałam lustro wąskie, asymetryczne".

Anna Fodemska, anna.fodemski.net

nowoczesny prysznic
Autor: Mariusz Bykowski Ściany przy prysznicu i wannie wyłożone zostały płytkami. Pozostałe pokrywa wodoodporny tynk strukturalny. Przy ich wyborze Anna zwracała uwagę na fakturę, która zmienia się w zależności od oświetlenia. To dodatkowy, subtelny efekt dekoracyjny. Położony na podłodze wielkoformatowy gres imituje kamień.Szklana obudowa kompaktowej toalety nawiązuje kolorem i połyskiem do strefy umywalkowej.