Łazienka z antykami. Czy taki wystrój łazienki pasuje tylko do stylu klasycznego?

2014-07-28 15:22 Monika Czerwińska-Konarska

Wystrój łazienki, po ustaleniu ergonomii i funkcjonalności, to najprzyjemniejsza część jej aranżacji. Wystrój łazienki może być  w stylu klasycznym, w stylu nowoczesnym lub eklektyczny.  Niezależnie od stylu, antyki w łazience nadadzą jej niepowtarzalny i wyjątkowy wygląd. Zobaczcie inspirujące zdjęcia łazienek z antykami.

To wystrój łazienki, z całym szacunkiem dla jej funkcjonalności, sprawia czy chętnie  z niej korzystamy i ile czasu w niej spędzamy. Oczywiście funkcjonalność łazienki jest rzeczą nadrzędną, ale to nie funkcjonalność sprawia nam przyjemność podczas przebywania w niej. To wystrój łazienki sprawia, że chętnie w niej przebywamy, cieszy nas zabytkowa, inna niż wszystkie szafka pod umywalka lub fotel – antyk, na którym możemy odłożyć szlafrok podczas kąpieli. Antyki w łazience znakomicie wpisują się w styl klasyczny jej wystroju ale równie dobrze, jeśli nie ciekawiej, sprawdzają się wnętrzu łazienki w stylu nowoczesnym.

Antyki w łazience w stylu klasycznym

Antyki w łazience w stylu klasycznym, to nie nowość. Wielbiciele tego stylu już dawno przerabiali stare komody lub małe szafki tak by można na nich postawić umywalkę. Jednak by taka szafka nie byłą samotna w łazience w stylu klasycznym, dopasowuje się do niej zazwyczaj jeszcze wolnostojącą szafkę w tym samym stylu, w której można przechowywać zapasowe kosmetyki i ręczniki. Do łazienki w stylu klasycznym pasuje ceramika o zaokrąglonych kształtach, wyposażona w klasyczne baterie trzyotworowe, ze stylizowanymi kurkami i wylewkami. Nie zapomnijmy też o wolnostojącej wannie na lwich nóżkach. Niektórzy dopasowują też do klasycznego wystroju łazienki drewniane deski na wc, ale my nie polecamy tego rozwiązania. Ściany oprócz płytek lub kamienia zazwyczaj zdobią również tapety. Jeśli łazienka w stylu klasycznym posiada okno, dobrze jest powiesić w nim asymetrycznie zasłonę.

Antyki w łazience w stylu nowoczesnym

Antyki w łazience w stylu nowoczesnym pięknie przełamują jej współczesny charakter. Wyobraźmy sobie pokój kąpielowy wyłożony wielkoformatowymi idealnie białymi płytkami, nowoczesną, geometryczną w kształtach ceramikę i do tego komodę w stylu art deco jako szafkę pod umywalką? Nowoczesne, podtynkowe baterie, a przy wannie wolnostojącej baterię podłogową? Lustro nad umywalką może wtedy być zupełnie nowoczesne, bez ramy tylko z szerszą fazą lub, w bogato zdobionej, barokowej ramie, ale nie złotej tylko białej lub czarnej. Antykiem w łazience może też być stary, nieduży fotel, pełniący nie tylko rolę dekoracyjną ale przede wszystkim użytkową. Może na nim odkładać ręcznik kąpielowy, szlafrok, możemy też na nim usiąść i posmarować się balsamem lub pomalować paznokcie… Czy taki eklektyczny wystrój łazienki nie sprawi, że czas spędzony w łazience będzie czasem relaksu i przyjemności?

Jak dbać o antyki w łazience?

Decydując się na wstawienie antyków do łazienki powinniśmy o nie zadbać w szczególny sposób. Dostosowując komodę do roli szafki pod umywalkę dobrze jest  zdjąć  oryginalny drewniany blat i zastąpić go bardziej odpornym na wilgoć, kamiennym. Podczas wymiany blatu przez fachowca poprośmy go też o zaimpregnowanie odpowiednim preparatem powierzchni mebla przed wilgocią i powtarzajmy aplikację co jakiś czas – zgodnie z instrukcją. Pamiętajmy też o jak najszybszym wycieraniu każdej kropli wody czy zacieku powstałego na meblu. Dbajmy też o dobrą wentylację naszej łazienki z antykami.