Wygląda jak pokój kąpielowy w luksusowym hotelu. Łazienka Moniki to prawdziwa perełka

2023-03-29 13:23

Łazienka w domu Moniki i Irka to pochwała prostoty oraz idei „mniej znaczy więcej”. Jest jasna, przestronna, uporządkowana. Wykończona materiałami najwyższej jakości, jednak daleka od przepychu. Wygląda jak pokój kąpielowy w luksusowym hotelu. Ich własne spa.

Monika
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Monika. Z zawodu ekonomistka. Lubi dobre kino, książki i sport – zwłaszcza narty. Jej mąż pracuje w branży farmaceutycznej, w czasie wolnym gra w tenisa, żegluje i też jeździ na nartach. Mają trzy córki.

Łazienki w domu są dwie. Jedna należy do starszych córek właścicieli i jest zdecydowanie bardziej industrialna – z graffiti na jednej ze ścian. Druga, w stylu salonu kąpielowego, powstała z myślą o Monice i Irku oraz ich najmłodszej córeczce.

Architekt Dariusz Grabowski projektował ich pierwszy dom. Przy budowie drugiego, w Krupnikach pod Białymstokiem, również skorzystano z jego doświadczenia. Wniósł poprawki do planów dewelopera, zanim powstał budynek, więc potem obyło się bez przeróbek i przestawiania ścian.

Właścicielom zależało na dwóch rzeczach. – Chcieliśmy mieć wannę wolnostojącą i ścianę zabudowaną płytą – prostą w formie, bez uchwytów – wyjaśnia Monika. Tak też się stało. – Powyżej murka WC wszystkie fronty otwierają się na klik – dodaje architekt.

Rysunek drewna to nawiązanie do otoczenia domu, bliskości lasu. Przeciwległą ścianę wyłożono płytkami o fakturze cegły. Remont przebiegł bez zakłóceń. – No, może był mały problem z betonem dekoracyjnym na ścianie. Fachowcy rozprowadzili go nieco inaczej, niż oczekiwaliśmy – mówi Monika. – Ale udało się!

Łazienka jest na wskroś nowoczesna, lecz daleko jej do sterylnego, anonimowego wnętrza. Przytulności dodają jej drewniane fronty, złotawe światło sączące się spod podwieszanego sufitu i soczystozielony zamiokulkas o błyszczących liściach.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Ciepło bez niespodzianek

Pomieszczenie jest przestronne, ma ogromne okno, a mimo to po wyjściu z kąpieli czy spod prysznica nie odczuwa się chłodu. – Mamy pompę ciepła, sprawdza się rewelacyjnie – wyjaśnia Monika. – Utrzymuje w łazience taką samą temperaturę jak w salonie. – W całym domu zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe – dodaje architekt. – W łazience dodatkowo rurki grzewcze ukryliśmy w ścianie za wanną.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
wanna
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Powierzchnie z fakturą
Dariusz Grabowski, Dagar Studio, dagarstudio.pl
Dariusz Grabowski, Dagar Studio, dagarstudio.pl

Duże jasne pomieszczenie to pole do popisu dla różnorodnych faktur. W łazience Moniki i Irka zastosowałem aż trzy materiały – szorstki matowy beton, strukturalne białe płytki, które wyglą-dają jak pomalowana na biało cegła, i delikatnie chropowatą drewnopodobną płytę. To one stały się główną ozdobą wnętrza, nie zakłócając minimalistycznej koncepcji. Przy takich powierzch- niach warto zachować umiar, wybierając armaturę i ceramikę. Najlepiej sprawdzą się proste, oszczędne linie i kształty. Subtelnie zaokrąglone dobrze zrównoważą surowość ścian.

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE