Łazienka w stylu loft. Materiały, wyposażenie, kolory w loftowej łazience

2024-04-24 15:56

Łazienka w stylu loft wbrew pozorom nie jest trudna do zaaranżowania. Wystarczy trochę kreatywności, nieco śmiałości, odrzucenie standardowych rozwiązań, by nawet w przeciętnym mieszkaniu na niewielkiej przestrzeni wyczarować nowoczesną, ale funkcjonalną łazienkę, w której przebywanie będzie czystą przyjemnością.

Spis treści

  1. Łazienka w stylu loft – beton, stal, drewno
  2. Łazienka w stylu loft – chłodne kolory
  3. Łazienka w stylu loft – wzmocnienie efektu

W łazience w stylu loft dobrze poczują się minimaliści. W jej wnętrzu próżno szukać strojnych dekoracji, roślinnych motywów, a wyposażenie zwykle ogranicza się do niezbędnych urządzeń i podstawowych akcesoriów.

Łazienka w stylu loft
Autor: Marcin Grabowiecki

Łazienka w stylu loft – beton, stal, drewno

To zasadnicza cecha takiej łazienki. Do jej urządzenia wykorzystuje się materiały, które kojarzą się z zakładami przemysłowymi, warsztatami mechanicznymi. Na przykład zamiast terakoty na podłodze królują posadzki – mogą być betonowe, żywiczne (epoksydowe lub poliuretanowe), z blachy stalowej czy z drewna z odzysku. Takie nawierzchnie łatwo jest utrzymać w czystości, a odpowiednio konserwowane mogą posłużyć długie lata. Materiały o industrialnym charakterze znajdują się także na ścianach. Tu zamiast ceramicznych płytek kładzie się betonowe płyty wielkoformatowe albo pozostawia się odkryte surowe cegły lub chropowaty tynk maluje się farbą specjalnie przeznaczoną do łazienki, która nie zatrzymuje wilgoci. Jeśli płytki, to te imitujące drewno lub blachę pokrytą rdzą. W loftowy styl w łazience wpisują się także wszelkiego rodzaju konstrukcje na bazie czarnej stali, np. przeszklenia kabiny prysznicowej, konsole i szafki podumywalkowe, wieszaki na ręczniki.

Łazienka w stylu loft
Autor: Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk

Łazienka w stylu loft – chłodne kolory

Sporym ułatwieniem przy tworzeniu łazienki w stylu loft jest to, że różne instalacje, np. wodno-kanalizacyjne czy grzewcze pozostawia się na wierzchu, a nie chowa w ścianach czy zabudowach. W ten sposób stają się one oryginalną dekoracją wnętrza. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ich ukryć – decydując się na loftowy styl w łazience nie trzeba czerpać z niego garściami, można wybrać dwie, trzy cechy, które nam odpowiadają. „Techniczna” jest także kolorystyka. Paleta stosowanych barw jest chłodna, dominują szarość, biel, czerń w wersji matowej często zestawione z naturalnym drewnem czy surowym betonem. Jeśli ktoś nie chce się wyłącznie do nich ograniczać, może wprowadzić kontrastujące akcenty kolorystyczne, montując choćby pomalowaną na żółto szafkę pod umywalkę czy wieszając proste lustro w czerwonej ramie.

Łazienka w stylu loft
Autor: Andrzej Szandomirski

Łazienka w stylu loft – wzmocnienie efektu

Ponieważ w niej bardziej liczy się jakość niż ilość, więc surowe wnętrze łazienki warto uwydatnić jedynie kilkoma dodatkami, ale za to starannie dobranymi – cały wystrój powinien sprawiać spójne i uporządkowane wrażenie. W loftowym stylu duże znaczenie odgrywa oświetlenie: industrialne lampy, lampy kreślarskie, gołe masywne żarówki wiszące na rzucających się w oczy kablach – nie muszą mocno oświetlać całego pomieszczenia, lecz kreować atmosferę, zaznaczać określone strefy. Do dekoracji łazienki można wykorzystać nieużywane, stare przedmioty i poszukać dla nich nowej roli – z drabinki zrobić wieszak na ręczniki, z drewnianych skrzynek zbić półki, a metalowe kosze przerobić na klosze do lamp. Ze stalowych lub miedzianych rurek także można wykonać aranżację na ścianie, która posłuży choćby jako wieszak. Ciekawym pomysłem jest wstawienie oryginalnego mebla (taboretu, szafki), który będzie się wyraźnie wybijał na tle surowych ścian, lub powieszenie plakatu czy stylizowanego zegara, który będzie przyciągał wzrok.

Łazienka w stylu loft
Autor: Krzysztof Zasuwik

Zobacz zdjęcia łazienek w stylu loft: