Łazienka bez płytek na ścianie. Co zamiast płytek w łazience? Porady, inspiracje, 25 zdjęć zjawiskowych łazienek

2024-06-21 14:25

Łazienka bez płytek? Oczywiście! Współczesne technologie dają duży wachlarz możliwości. Najczęściej rezygnujemy z płytek na ścianach. Co więc zamiast glazury? Możemy zastosować tapety, fototapety, farby, drewno, okładziny czy szkło. Zobacz w galerii poniżej pomysły na łazienkę bez płytek – 25 praktycznych i efektownych rozwiązań.

Łazienki modne, efektowne i wygodne! Radzimy, jak urządzić łazienkę: 

Spis treści

  1. Zamiast płytek w łazience drewno
  2. Łazienka bez płytek na ścianie? To możliwe!
  3. Tapeta, fototapeta, cegła, okładziny na ścianę do łazienki
  4. Specjalna farba do łazienek

Zamiast płytek w łazience drewno

Jeśli wolisz drewno naturalne (nie „ceramiczne”), wybierz gatunki egzotyczne, odporniejsze na wilgoć, i dodatkowo pokryj je lakierem, np. jachtowym. Drewno można też pomalować farbą przeznaczoną do łazienek. Marzysz o jak najbardziej naturalnych deskach w łazience? Zabezpiecz je np. olejem do drewna V33 – pozwala mu oddychać, nie tworzy powłoki, która mogłaby popękać. Wnika jednak głęboko i skutecznie zabezpiecza przed wodą i zabrudzeniami. Najlepiej nałożyć trzy, cztery warstwy. Więcej o drewnie w łazience przeczytasz w naszym artykule: Drewno w łazience. Jakie drewno wybrać na podłogi i ściany? Jak je zabezpieczyć?

Łazienka bez płytek na ścianie? To możliwe!

Współczesne technologie pozwalają na efektowne wykończenie ścian w łazience innymi materiałami niż tradycyjne płytki. Co prawda, płytki nadal są postrzegane jako najlepsze zabezpieczenie ścian przed wodą i wilgocią oraz powierzchnie bardzo łatwe do utrzymania w czystości, ale jeśli nie jesteś ich zwolenniczką, do wyboru masz inne produkty również odporne na warunki panujące w łazience. Ich lista jest długa!

Łazienka inna niż wszystkie – SPA z perspektywą
Autor: Pixers Naklej za wanną lub nad nią (jeśli jest zabudowana i stoi przy ścianie) fototapetę (np. z plażą, Pixers.pl) odporną na wilgoć (czyli zmywalną). Zawieś opodal lekkie półki, np. z drewna lub białego MDF-u, połóż jutowy dywanik. Dla ozdoby możesz ułożyć na drewnianej tacce kilka białoszarych kamyków z plaży.

Tapeta, fototapeta, cegła, okładziny na ścianę do łazienki

Mogą to być m.in. tapety (fototapety) specjalnie przeznaczone do miejsc narażonych na kontakt z wilgocią – to te winylowe, z włókna szklanego, laminowane na flizelinie lub z oznaczeniem „wet system” (materiał nie przepuszcza wody) – wraz z bardzo mocnym klejem będą długo zdobić. Możesz odsłonić cegłę (jeśli ściany są z niej zbudowane) albo nakleić okładzinę ceglaną czy klinkierową. W obu przypadkach (chyba że producent okładziny tego nie zaleca) warto zabezpieczyć je kupionymi w sklepie budowlanym gruntem i impregnatem (ściana nie będzie się tak kurzyć i osypywać, stanie się odporna na wodę, a mycie jej będzie łatwiejsze).

Specjalna farba do łazienek

Ściany można też pomalować farbą przeznaczoną do łazienek. Do wyboru masz emulsje akrylowe wodoszczelne czy lateksowe wodoodporne. Farby specjalnie przeznaczone do pomieszczeń z wysoką wilgotnością powietrza, czyli właśnie farby do łazienki (i kuchni) dają powłokę odporną na wodę, zmywalną oraz najczęściej także odporną na grzyby i pleśń. Malowanie ścian to znacznie szybszy sposób na wykończenie łazienki niż okładanie ich płytkami, a także jest to rozwiązanie tańsze. Jeśli lubisz zmieniać wystrój wnętrz, farba daje taką możliwość, jak żaden inny sposób wykończenia ścian. Przemalowując łazienkę możesz bez końca (a do tego  szybko i łatwo!) zmieniać jej wygląd.