Jeśli NIE KAFELKI to CO: Farby, kamień, drewno do łazienki. ZDJĘCIA ARANŻACJI łazienek bez płytek

2013-05-13 15:36

Drewno i łazienka niegdyś nie szły w parze. Dzisiaj drewno w łazience nie dziwi już nikogo. Do wykańczania ścian i podłóg można zastosować jeszcze wiele innych materiałów, jak chociażby kamień czy farby. Więc zanim coś zrobisz, dobrze przemyśl swój projekt łazienki.

Spis treści

  1. Wykończenie łazienki: co zamiast płytek
  2. Łazienki i pomysły na podłogi. Zobacz aranżacje
  3. Projekt łazienki. Kamień i łazienka
  4. Łazienka dokończona. Alternatywa dla kamienia
  5. Drewno do łazienki
  6. Łazienka w drewnie. Jak zabezpieczyć drewno?
  7. Wykończenie łazienki: farby zamiast płytek

Wykończenie łazienki: co zamiast płytek

Urządzając łazienki można zdecydować się na różne materiały. Jeśli nie chcemy mieć w łazience tradycyjnych płytek, może wybrać na ściany łazienki farby lub kamień. Równie dobrym i jak modnym rozwiązaniem jest także drewno do łazienki.

Łazienki i pomysły na podłogi. Zobacz aranżacje

W łazienkach coraz częściej pojawiają się materiały dotąd rzadko tu spotykane. Ściany stylowych łazienke można wykończyć tapetą, która będzie nawiązywać do wzorów sprzed lat. Do minimalistycznych łazienek pasuje beton, np. w formie dużych płyt. Wykładzina może mieć intensywny kolor i wzór, albo imitować inne materiały, jak drewno, blachę. Masa epoksydowa nadaje się zarówno na podłogę łazienki, ściany, jak i obudowę wanny. Wszystkie te materiały mają plusy, jak i minusy. Wykończona łazienka za pomocą farby, kamienia czy drewna może wyglądać ładnie i przytulnie. Wystarczy dobry projekt łazienki.

Projekt łazienki. Kamień i łazienka

Łazienka to dobre miejsce dla kamienia. Różne rodzaje kamienia dobrze się sprawdzą w praktycznie każdej łazience. Lepiej jednak unikać piaskowców, bo są zbyt miękkie i nasiąkliwe. Kamień wart polecenia pod względem trwałości to granit – bardzo odporny, twardy i nienasiąkliwy. Bez wahania można nim wyłożyć podłogę i ściany łazienki, wykonać z niego blat pod umywalkę. Ma charakterystyczną ziarnistą strukturę, która jednak na dużych jednolitych powierzchniach może wyglądać monotonnie. Marmur to kamień bardziej dekoracyjny, żywy. Każda płyta ma inny, niepowtarzalny rysunek. Z tego względu jest chętnie stosowany, choć jego właściwości użytkowe, a szczególnie twardość i nasiąkliwość, nie są tak dobre jak granitu. Cechy te są różne dla różnych gatunków marmuru, nie wszystkie nadają się do stosowania w łazience. Nasiąkliwość marmuru powoduje, że łatwo go trwale poplamić, jest też stosunkowo mało odporny na działanie substancji chemicznych, kwasów i tłuszczów. W związku z tym nie nadaje się na blaty czy półki na kosmetyki. Bardzo atrakcyjny kamień to rónież trawertyn. Charakteryzuje się porowatą strukturą oraz widocznymi szczelinami i spękaniami. Zwykle jest specjalnie preparowany – jego otwory wypełnia się szpachlą w kolorze kamienia lub przezroczystą żywicą. Trawertyn jest podobnie jak marmur kamieniem bardzo dekoracyjnym, żywym. Oprócz nieuporządkowanego układu otworów i otworków ma ciekawą kolorystykę i rysunek.

Łazienka dokończona. Alternatywa dla kamienia

Sensowną alternatywą dla kamieniasą konglomeraty kamienne, czyli mieszanki kamienia z żywicami i pigmentami. Mogą być kwarcowe albo marmurowe. Te pierwsze są bardzo odporne, nienasiąkliwe, a właściwościami użytkowymi przewyższają nawet naturalny granit. Marmurowe wymagają troskliwej pielęgnacji jak kamień. Oba rodzaje są dostępne w wielu kolorach i wzorach, często takich, jakich próżno szukać wśród kamieni naturalnych. Elementy kamiennej okładziny przykleja się do powierzchni ścian i podłogi specjalną zaprawą. Ściana pod taką okładzinę musi mieć odpowiednią nośność, aby udźwignąć jej ciężar.

Drewno do łazienki

Egzotyczne drewno dobrze się sprawdzi w łazience. Gatunki drewna, takie jak tek, iroko, badi, merbau to dobry sposób na wykończenie łazienki. Muszą się one wyróżniać przede wszystkim stabilnością, czyli nie mogą się kurczyć i rozszerzać pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Tak naprawdę zwiększona wilgotność powietrza występująca w łazience jest dla takiego drewna mniej szkodliwa niż wysuszone przez centralne ogrzewanie powietrze w salonie. Ze stabilnych gatunków drewna powinny być wykonane takie elementy drewniane jak boazerie, blaty, półki, obudowy. Można je także zastosować na podłodze. Aby parkiet w łazience nie sprawiał kłopotów, podłoga musi być odpowiednio zaizolowana, a deski parkietu należy układać luźno, pozostawiając między nimi miejsce na spoinę – tak jak przy układaniu płytek ceramicznych. Deski powinny być przyklejone, a spoiny wypełnione elastycznym klejem-uszczelniaczem, który umożliwi deskom kurczenie się i wydłużanie pod wpływem zmian wilgotności. W ten sposób możnawyłożyć nawet ściany i podłogi narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Warto jednak wycierać podłogę zaraz po zachlapaniu.

Łazienka w drewnie. Jak zabezpieczyć drewno?

Sposób zabezpieczenia drewna w łazience zależy od rodzaju drewna. Niektóre rodzaje drewna można pokryć zarówno powłoką oleju, jak i lakieru, inne są skazane wyłącznie na lakier. W łazience doskonale sprawdzają się tek i iroko, dlatego decydując się na któreś z nich, nie trzeba koniecznie zabezpieczać ich lakierem – wystarczy olejowanie. Powinno być ono przeprowadzane na gorąco, wtedy olej dokładnie wniknie w głąb drewna. Najlepiej, by po olejowaniu drewno zostało jeszcze pokryte specjalnym wykańczającym woskiem przeznaczonym na powierzchnie olejowane albo olejowoskiem. Taki preparat nanosi się kilkakrotnie na gorąco. Wosk doskonale zamyka pory w drewnie, skutecznie zabezpieczając je przed wodą. Jeżeli planujemy ułożenie mniej tłustych niż tek i iroko gatunków drewna, na przykład takich jak badi, cedr, mahoń, merbau albo sapeli – konieczne będzie położenie warstwy lakieru. Trzeba przy tym pamiętać, że do drewna w łazience nie nadaje się pierwszy lepszy lakier. Najlepiej wybrać któryś z elastycznych przeznaczonych do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci – uretanowy albo uretanowo-alkidowy.

Wykończenie łazienki: farby zamiast płytek

Farby to tani sposób na wykończenie ścian. Najlepiej wybierać produkty przeznaczone do stosowania w łazienkach. W łazience nie można stosować powszechnie używanych tynków gipsowych. Gips jest materiałem higroskopijnym i poddany działaniu wilgoci traci wytrzymałość mechaniczną. Ściany możemy wykończyć tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym. Powierzchnie nienarażone na bezpośredni kontakt z wodą (nad glazurą, ściany z dala od wanny i natrysku) możemy malować normalnymi farbami do ścian, najlepiej akrylowo-lateksowymi albo przeznaczonymi do pomieszczeń wilgotnych. Producenci farb mają w swojej ofercie także systemy, które można stosować na ścianach mających częsty kontakt z wodą. Mowa jest o systemie, ponieważ jest to nie tylko farba, ale także odpowiednia masa szpachlowa i specjalna, zabezpieczona środkami grzybobójczymi tapeta z włókna szklanego. Tak wykończona ściana jest równie odporna na wilgoć jak ściana wyłożona płytkami ceramicznymi czy kamieniem. Ściana łazienki może też być wykończona tynkiem strukturalnym – drobno- lub gruboziarnistym. Niepolakierowany przepuszcza parę wodną. Pokryty lakierem akrylowym ma powierzchnię nieprzepuszczalną dla pary wodnej i zmywalną. Tynki strukturalne wymagają pokrycia ściany folią w płynie i środkiem gruntującym.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE