Jak urządzić wygodną łazienkę: dobry projekt i funkcjonalność

2013-10-24 15:00 Hanna Jankowska

Jak urządzić łazienkę, która ma być duża i wygodna? Potrzebny jest dobry projekt łazienki. Wnętrze dużej łazienki zwykle można podzielić na różne strefy funkcjonalne. Wygodna łazienka: zasady jej urządzania.

Zanim zacznie się prawdziwe urządzanie łazienki, warto stworzyć dobry projekt. Dzięki niemu będziemy pewni, jak urządzić łazienkę. Jeśli mamy dużą łazienkę - warto oddzielić w łazience strefę mokrą, pełniącą funkcje sanitarne i kąpielowe, od suchej - wypoczynkowej. Idealnie do tego nadaje się duża łazienka.

Jak urządzić dużą łazienkę. Strefa szybkiego korzystania

Wyodrębniamy umywalkę i prysznić, a reszta urządzeń trafia w głąb, często zostaje ukryta za ścianką. Wyodrębnienie umywalki i prysznica ma swoje uzasadnienie funkcjonalne. Dlaczego? W praktycznej łazience z umywalki korzystamy najczęściej i stosunkowo szybko. A prysznic? Jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w tych domach, gdzie z prysznica korzysta się prawie tak szybko i często jak z umywalki. Oba urządzenia są wtedy w zasięgu ręki. Jeśli pozostałe sprzęty są za ścianką, z takiej łazienki może skorzystać kilka osób jednocześnie. Jeśli ktoś się kąpie, ktoś inny może umyć ręce, nie narażając nikogo na skrępowanie. To tylko potwierdza, że to, jak urządzić łazienkę, musi być dobrze przemyślane. Takie rozwiązanie tworzy strefę “szybkiego korzystania”. Strefę tą tworzą też WC i bidet.

Duża łazienka i strefa relaksu

Urządzenia, z których korzysta się szybko i wielokrotnie w ciągu dnia, są oddzielone od miejsca przeznaczonego do dłuższego i raczej wieczornego korzystania. Takim miejscem jest usytuowana najdalej od wejścia wanna z wygodnym miejscem do siedzenia. W tej też strefie urządzić można kąciki wypoczynkowy z wygodnym fotelem, sprzętem grającym, sauną czy łaźnią parową.

Jak urządzić łazienkę. Rozsądny podział w dużej łazience

Czasami podział na strefy w dużej łazience podpowiada lub wymusza kształt architektoniczny pomieszczenia, szczególnie wtedy, gdy jest nieregularny: z wnękami i aneksami. Wnęka w łazience jest często naturalnym miejscem na prysznic lub WC. Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta czy kwadratu, a chcemy je funkcjonalnie podzielić, można zbudować ścianki, niewysokie murki albo wnęki. Coraz częściej strefy tworzy się przez usytuowanie urządzeń łazienkowych. Taką przegrodą może być wysunięta na środek wanna. Podział na strefy można podkreślić kolorem i sposobem oświetlenia, a także różnicując użyte do wykończenia materiały i sposób ich ułożenia.

Pamiętaj jednak,aby zastanawiając się jak urządzić łazienkę, decyzję o miejscu usytuowania urządzeń w łazience podjąć jeszcze przed doprowadzeniem instalacji. Może się bowiem zdarzyć, że brodzik albo miska ustępowa znajdą się zbyt daleko od pionu kanalizacyjnego: wtedy trzeba je umieszczać na podwyższeniu.