Jak ukryć rury w łazience? Sprytne pomysły i sprawdzone sposoby

łazienka
Autor: materiały prasowe CANDY

Łazienka bez rur się nie obejdzie. Wodno-kanalizacyjne, grzewcze, czasem gazowe są niezbędne, aby to pomieszczenie spełniało dedykowane mu funkcje. Do kwestii rur w łazience można podejść dwojako: albo je polubić i dodatkowo wyeksponować, albo schować, by stały się całkiem niewidoczne i nie przeszkadzały w aranżacji wnętrza.

Budując dom lub wykańczając mieszkanie w stanie deweloperskim, łazienkę możemy zaprojektować praktycznie dowolnie – granice stanowią jedynie założenia konstrukcyjne oraz fundusze, jakie chcemy na ten cel przeznaczyć. Wtedy możemy wcześniej projekt przemyśleć i tak zaplanować rozprowadzenie rur, żeby i nie przeszkadzały, i nie rzucały się w oczy. Co innego, gdy urządzamy czy remontujemy „stare” mieszkanie. W budownictwie z dawno minionych dekad łazienka często zajmuje niewielką powierzchnię, bywa nieustawna, a jej wątpliwą ozdobą może być specyficzna plątanina rur.

Nie ma znaczenia, czy są to rury z tworzywa sztucznego (polietylen, polipropylen, polibutylen itp.), czy też stalowe, bo wykucie ścian w celu ich ukrycia i tak jest zazwyczaj niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, by sobie z tym problemem poradzić i stworzyć łazienkę funkcjonalną i estetycznie się prezentującą.

Jak ukryć rury w łazience – obudowa płytami

Kiedy łazienka ma nieduży metraż, dodatkowe jego zmniejszanie wydaje się pozbawione sensu. Ale z drugiej strony, zabudowanie rur i stworzenie gładkich powierzchni umożliwi zastosowanie rozwiązań, które dotąd nie były osiągalne. Obudowa rur płytami kartonowo-gipsowymi (do łazienki należy wybrać te impregnowane, wodoodporne) lub wodoodporną sklejką sprawi, że w pomieszczeniu znajdzie się miejsce na półki, szafkę lub lustro, a w podwieszanym suficie da się umieścić wymarzone punktowe oświetlenie.

Montaż płyt kartonowo-gipsowych jest stosunkowo prosty. Na podłodze, suficie czy ścianie tworzy się z metalowych profili rusztowanie, do którego przytwierdza się płyty specjalnymi wkrętami. Wszystkie łączenia maskuje się specjalną taśmą, a całość na koniec się szpachluje, by wyrównać powierzchnię. Płyty kartonowo-gipsowe mają nie tylko proste formy, ale występują również jako łuki lub pilastry, dzięki czemu w łazience może zapanować stylowy klimat. Ułożone płyty można malować, tapetować lub przykleić na nich płytki ceramiczne.

O tym trzeba pamiętać
łazienka

Autor: materiały prasowe Cersanit

  1. Nie wolno zabudować na stałe instalacji, do których potrzebny jest szybki i łatwy dostęp. A jeśli już, to należy zrobić to w taki sposób, żeby można było obudowę bez kłopotu zdemontować. W takich przypadkach lepiej wybrać ekrany maskujące mocowane na magnesach.
  2. Rury stalowe przed zabudową powinny zostać zabezpieczone podkładową farbą antykorozyjną. Z kolei rur miedzianych nie umieszcza się w zatynkowanych bruzdach.
  3. Rury gazowe muszą biec na powierzchni ścian. Można ewentualnie je ułożyć w wykutych bruzdach i osłonić wentylowanym ekranem lub masą tynkarską, która będzie łatwa do usunięcia.

Jak ukryć rury w łazience – meble na wymiar

Zabudowa z mebli najlepiej sprawdzi się w tych łazienkach, gdzie rury są poprowadzone w rogach pomieszczenia albo na suficie. Lepiej zamówić pawlacz, szafki lub półki na wymiar, bo stolarz od razu przygotuje je tak, by uwzględniały przebieg rury i nie trzeba będzie samemu wycinać otworów. Przy zamówieniu należy zaznaczyć, że są to meble do łazienki, by materiał, z którego zostaną wykonane, był odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wilgoci.

Jak ukryć rury w łazience – liczy się kreatywność

Jeśli nie możemy lub nie chcemy rur ukryć, trzeba je albo praktycznie wykorzystać, albo zrobić z nich swego rodzaju ozdobę wnętrza. Oto kilka pomysłów:

  • Oryginalne ozdobienie. Jeśli co roku jeździmy na wakacje nad morze i je uwielbiamy, czy nie warto byłoby przenieść nieco morskiego klimatu na przykład do własnej łazienki? Ściany można pokryć tapetą w tematyczny wzór, a rury owinąć grubą liną lub okleić fragmentami rybackiej sieci. Jeśli wolimy egzotykę, rurę można przemalować w palmę, pod sufitem doczepiając jej sztuczne liście.
  • Drapak dla kota. Futrzaki z reguły lubią przebywać w łazience, więc ucieszą się, gdy wygospodarujemy tam miejsce wyłącznie dla nich. Okręcenie kawałka rury sznurem i przymocowanie deseczek do wspinania się rozwiąże kwestię rozrywki dla kota.
  • Jeszcze więcej rur. To nie żart! Dodatkowe rurki poprowadzone od tych nie do ruszenia mogą posłużyć jako wieszaki, na których powiesimy choćby ręczniki czy koszyki na przybory toaletowe. Pomalowane w kontrastowym kolorze mogą stworzyć na ścianie ciekawy wzór.
  • Zasłona prysznicowa. Nawet jeśli mamy wannę, dlaczego nie brać w niej prysznica?! Zasłonę prysznicową można tak przymocować, że zasłoni rury, a jednocześnie otrzyma szansę zdobienia łazienki.
  • Hodowla kwiatów. Jeśli w łazience jest choć trochę dziennego światła i jest tam w miarę ciepło, możemy się pokusić o umieszczenie na rurach kwiatów w doniczkach lub szklanych naczyniach. Odpowiednie będą rośliny z gatunków tropikalnych zasiedlających w naturze dolne partie wilgotnych lasów równikowych, np. storczyki.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021