Elegancka łazienka dla dwojga: przedwojenny sznyt i współczesny minimalizm

2016-07-20 17:58 Agnieszka Zawadzka

Stylowa łazienka skąpana w bieli przywołuje skojarzenia z przedwojennym sznytem, dopracowaniem detalu, proporcjami. Biała łazienka, a raczej minimalistyczny pokój kąpielowy, broni się wśród nowoczesnych projektów ponadczasową ogładą, spokojem i harmonią.

Elegancka biała łazienka na przekór modom i ulotnym trendom? Niespotykany spokój i harmonia emanujący z projektu białej łazienki zbudowano na inspiracjach eleganckich wnętrz kąpielowych w stylu art deco i dalekowschodniego minimalizmu. Nieoczywiste połączenie dało spektakularny i ponadczasowy efekt finalny. Stylistyczna nowa jakość.

Biała łazienka: tylko spokój...

Wszechobecna biel w aranżacji eleganckiej łazienki, wbrew obawom, nie odstrasza szpitalnym chłodem. Dzięki czemu? Zaoblenia nablatowych umywalek, pozbawiona kantów stylizowana na komodę szafka pod umywalki, elipsoidalne kinkiety z przeziernego szkła czy nawet sztukateryjne opracowanie płycin ściennych (listwy o miękkiej linii półwałka) ociepliły chłodny minimalizm monochromatycznej bieli w aranżacji.

Przedwojenna elegancja & współczesny minimalizm

Miękkie formy ceramiki łazienkowej, w tym wyeksponowanych na spektakularnej komodzie umywalek, wolno stojącej wanny i wiszącej miski WC, wpisały się w charakter azjatyckiego minimalizmu. Łagodne i zaoblone kształty powtórzono także w oświetleniu, kształcie fotela, a nawet uchwytach do szuflad. I oczywiście monochromatyczna biel w klimacie ZEN... Tapicerowany fotel, choć niewielki i współczesny, przemycił do łazienki atmosferę przedwojennego buduaru (pikowane wykończenie poduszki nie jest tutaj bez znaczenia). Świetnie koresponduje z masywną komodą podumywalkową (również bez kantów). Wyjątkowej enklawy wnętrzu dodaje stylizowana na biały marmur jednolita podłoga. Przyjemnie dużą skalę wnętrza zapewniają też wysokie lustra nad umywalkami - choć współczesne i pozbawione ram, gabarytami i lokacją oświetlenia nawiązują do klimatu retro.

Elegancka biała łazienka: duże lustra, ludzka skala

Przedwojenne wnętrza potrafiły oczarować, również z uwagi na swoją skalę. Podłużne, bliźniaczo prostokątne lustra nad umywalkami optycznie podwyższają wnętrze łązienki, podobnie jednolita podłoga i płyciny naścienne. Grzejnik łazienkowy, choć skrajnie nowoczesny, kolorem i zaoblonymi uchwytami wtopił się w klimat wnętrza. Nawiązuje do prostokątnych przeszkleń kabiny prysznicowej, kształtu okna i luster oczywiście. Wrzosy przy umywalkach to już tylko subtelne zaproszenie do relaksu w stylowej krainie łagodności.