Dekoracja łazienki. Łazienka prosta i modna

2008-09-30 2:00 Karolina Świderska|Przemysław Owczarek|stylizacja: Monika Osiecka
Płytka zmienną jest
Autor: Andrzej Szandomirski

Chcesz coś zmienić, zdecyduj się na kolejne urządzanie łazienki. Nietypowo zestawione płytki ceramiczne są modne. Łazienka to również miejsce na powrót dekoru. Dekoracje można tworzyć subtelnie z kamienia, drewna i ze szkła.

Urządzanie łazienki: łazienka prosta i wyciszona

Urządzanie łazienki w stylu minimalistycznym wciąż trzyma się całkiem mocno. Wnętrze łazienki zmierza ku prostocie, wyciszeniu dekoracji, oszczędności form. Widać to nie tylko w ascetycznym wzornictwie ceramiki i armatury łazienkowej, ale także w kolorystyce, formacie, fakturze i sposobie, w jaki układa się płytki ceramiczne. Łazienka rozstaje się z karkołomnymi, geometrycznmi wzorami.

Dekoracja łazienki: łazienka na czasie

Duże kafle ceramiki tworzą gładkie powierzchnie. Ozdoby łazienki traktowane są z umiarem. Płytki ceramiczne o kontrastujących wymiarach łączone są z kaflami. Tradycyjne poziome paski dekorów, które wyglądają jak szlaczki w uczniowskim zeszycie, są passé. Na czasie jest, aby urządzanie łazienki brało pod uwagę delikatne ornamenty w postaci listwy lub insertu, wykonane z różnych materiałów: z drewna egzotycznego, ze szkła, z metali szlachetnych lub ceramiki w kontrastowych kolorach. Łazinka to coraz rzadziej miejsce na tradycyjne dekoracje roślinne - ornamentowe, stylizowane.

Łazienka oszczędna w dekoracje

Łazienka zdominowana jest przez motywy bardzo oszczędne, wykorzystujące takie dekoracje, jak proste formy, o subtelnej kolorystyce. Jesli pojawiają się kwiaty, do delikatnie zarysowane jak w japońskich rysunkach lub fotograficznej impresji. Oprócz nich, modne urządzanie łazienki stosuje płytki ceramiczne o wymiarach mozaiki ze szklanymi dekoracjami dającymi wrażenie głębi albo imitujące naturalny kamień lub beton.

Urządzanie łazienki: duże możliwości

Przy odrobinie wyobraźni można oryginalnie wykończyc łazienkę za pomocą mozaiki. Dostępne na rynku płytko mają oryginalną kolorystykę i wzornictwo. Ponadto oprócz ceramicznych, płytki te mogą być wykonane ze szkła, czasem o mieniących się refleksach. Dużą zaletą mozaiki jest to, że można nią wygodnie wykańczać owalne ściany.

Płytki i dekory często mają taki sam format. Dzięki temu, ułożone obok siebie, gładko przechodzą jedne w drugie. Ornamenty układane są w wyszukane kompozycje. Mogą się składać z kilku warstw, na przykład na dole pionowe paseczki kafli, nad nimi listwa wzorzystej ceramiki, a na górze mozaika. Mogą też tworzyć subtelną linię z pasków drewna i szkła. Nowa rola dekorów to delikatnie podkreślać kompozycję ceramiki, ale jej nie zdominować.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4265
Autor: archiwum

Jakie dekory wybrać? To trudne pytanie... Płytki dekoracyjne wprowadzają do łazienki tak niezbędny w dobrym wnętrzu detal. Detal, który indywidualizuje pomieszczenie i nadaje mu charakter. Do wyboru są dekory w postaci wypukłych listew ceramicznych, szklanych czy metalowych, płaskich elementów ceramicznych z różnorodną fakturą, grafiką, kolorem. Trzeba zacząć od znalezienia takiej rodziny płytek, która ma zarówno element y różnej wielkości, jak i dopasowane do nich wymiarami dekory. Będziemy wtedy mieli wiele możliwości komponowania ścian i podłóg. Można to zrobić tak jak w łazience na zdjęciu - oddzielić dekorem posadzkę od ścian, zaakcentować wnękę, wprowadzić kontrastujący kolor, przełamując ścianę delikatnymi pasami. Warto wykorzystać możliwości dekorów i pobawić się nimi.

Marta Tymowska, architekt wnętrz

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021