ARANŻACJE Łazienka jak nowa: Jak TANIO zmienić wystrój łazienki. ZDJĘCIA: Łazienka w 15 odsłonach

2013-05-22 14:35

Decyzja o remoncie i zupełnie nowej aranżacji łazienki nigdy nie jest łatwa, bo to koszty, bałagan, nie ma się gdzie umyć. Spójrzmy na swoje łazienki jeszcze raz. Czy na pewno musimy zmieniać wszystko? Czy konieczne są nowe płytki do łazienki? Może wystarczy odświeżenie, lifting łazienki. Radzimy, jak zmienić wystrój łazienki bez dużego remontu.

Spis treści

  1. Remont łazienki: sposób na stare płytki łazienkowe
  2. Łazienka: zmień wystrój łazienki
  3. Meble łazienkowe
  4. Łazienka: jak poprawić proporcje wnętrza
  5. Aranżacje łazienki: co jest modne

Zastanawiasz się jak szybko i niedrogo uzyskać nowy wystrój łazienki? Jeśli twoja łazienka wymaga zmian, to planując remont, zacznij od budżetu. Sprawdź, na ile możesz sobie pozwolić podczas zmiany aranżacji łazienki. Nie warto zmieniać dobrych jeszcze elementów stałego wyposażenia, takich jak wanna, umywalka czy wc, one tak prędko nie wychodzą z mody. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na nowe meble łazienkowe, np. szafkę pod umywalkę lub fotel i fantazyjne dodatki, które zdecydowanie odmienią klimat łazienki.

Remont łazienki: sposób na stare płytki łazienkowe

Można nie zrywać starych płytek i spróbować odnowić je specjalnymi impregnatami (kafle porowate), preparatami olejowymi (terakota, gres) lub silnie skoncentrowanymi detergentami. Innym wyjściem jest ułożenie nowych płytek na starych. Aby to zrobić, należy sprawdzić, czy stare płytki dobrze trzymają się podłoża – opukać je. Głuchy odgłos świadczy o słabej przyczepności płytek – trzeba je skuć, gdyż i tak wkrótce same zaczną odpadać.

Na płytki niewydające głuchego odgłosu można przykleić nowe. Na stare kafle można też naklejać dekoracje wycięte np. z samoprzylepnych tapet. I chociaż nie jest to rozwiązanie trwałe, daje ciekawy efekt. Innym sposobem odnowienia ściany jest wymiana uszkodzonych płytek (miejsca po nich trzeba uzupełnić zaprawą klejową i po wklejeniu naszych płytek pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny) na kafle innego koloru lub zrobienie nowych fug (np. w kontrastowym kolorze). Jeśli chcemy przykleić nowe płytki na stare, najważniejsze jest właściwe przygotowanie powierzchni starych płytek (należy zmyć pozostałości środków czyszczących oraz dokładnie odtłuścić powierzchnię) i staranne oczyszczenie spoin, a także użycie odpowiedniego kleju lub gruntu o wysokiej przyczepności.

Łazienka: zmień wystrój łazienki

Nie zawsze trzeba skuwać płytki łazienkowe, czasem wystarczy zmienić kolor ścian nad nimi. Więcej zachodu i pieniędzy będzie kosztowało cię poprawienie funkcjonalności czy poszerzenie przestrzeni łazienki, jednak o to zawsze warto powalczyć. Niskie murki i ścianki z płyty gipsowo-kartonowej już nie cieszą się dużym poważaniem. Zlikwiduj je lub w miarę możliwości wymień na szklane. Mała łazienka zyska na przestronności, a większa łazienka na urodzie.

Meble łazienkowe

Przy okazji remontu łazienki zastanów się, czy nie dałoby się wygospodarować miejsca na dodatkowy schowek typu mała komoda, wąski regał łazienkowy, półki. Czasem wystarczy stare szafki przemalować i zmienić im uchwyty, by nabrały innego wyrazu. Dobrym sposobem na odnowienie łazienki jest położenie tapety. Efektowne wzory odwrócą uwagę od płytek, które okres świetności mają za sobą. Jeśli nad gładkimi płytkami łazienkowymi przykleisz wzorzystą tapetę, od razu będziesz miała podpowiedź, w jakim stylu poprowadzić renowację łazienki. Kolorowe kwiaty (modne są duże wzory), poważne pasy czy egzotyczny pejzaż (fototapeta) wskażą ci także pasujące kolory. Do łazienki wybierz tapetę wodoodporną. Najszybciej wprowadzisz zmiany za pomocą nowych, zupełnie innych niż dotychczasowe dodatków: luster, ręczników, dekoracji. Jeśli masz w swojej łazience choć trochę ścian bez płytek, powieś na nich obrazki, grafiki albo malowane talerze.

Łazienka: jak poprawić proporcje wnętrza

Małe łazienki optycznie powiększymy, stosując w nich płytki lustrzane na ścianach lub szklane fronty szafek, duże błyszczące kafle położone aż do samego sufitu, a także jasne, chłodne, jednorodne (taka sama podłoga i ściany) kolory oraz wstawiając niewielkie sprzęty. Zbyt dużą łazienkę możemy „zmniejszyć” dzięki użyciu kilku ciepłych kolorów i dużych sprzętów. Warto urządzić ją w formie pokoju kąpielowego - swobodnie ustawić sprzęty, wstawić duże, wygodne meble, donice z kwiatami, a na ścianach powiesić lustra i obrazy. W wysokiej łazience należy używać linii horyzontalnych (dekorów, szlaczków), a sufit obniżyć lub pomalować na intensywny kolor. Aby wykorzystać górne partie ścian, możemy się zdecydować na szafki łazienkowe (najlepiej zamykane na dotykowe magnesy). Jeśli nie chcemy szafek, możemy np. zrobić dekoracyjny gzyms, zza którego na sufit będzie padać odbite światło, lub po prostu zawiesić duży ozdobny żyrandol. Wąską łazienkę można spróbować podzielić funkcjonalnie, sytuując sprzęty jeden za drugim. Na końcu najlepiej jest ustawić - jeśli to możliwe - wannę lub prysznic, które optycznie skrócą pomieszczenie.

Aranżacje łazienki: co jest modne

Wystrój wnętrza zależy od tego jakie wybierzesz płytki do łazienki, meble łazienkowe, na jakie zdecydujesz się w kolory i dodatki. Charakterystyczna dla współczesnej łazienki jest spokojna baza, którą stanowią płytki łazienkowe w stonowanych kolorach. Oglądając projekty łazienek można zaobserwować modę na kolor szary. Szare łazienki są klasyczne i eleganckie. Najczęstsze połączenie to szare płytki łazienkowe i białe ściany. Modna jest też czarna glazura. Na tle spokojnych ścian i podłogi w łazience wybija się piękno dodatków i kształy mebli łazienkowych, które mogą być dopasowane na zasadzie kontrastu lub harmonii. Chłodny, kamienny klimat to modny trend w urządzaniu łazienki.