Aranżacja łazienki: jak dopasować armaturę do wystroju łazienki?

2014-10-10 19:56 Agnieszka Zawadzka

Wybór odpowiedniej armatury potrafi zaważyć na ostatecznym efekcie aranżacji łazienki. Czy kierując się prosta zasadą: nowoczesna armatura do nowoczesnej łazienki, a klasyczna – do klasycznej, będziemy mieć gwarancję właściwej oprawy wystroju łazienki? Co w przypadku, gdy dalecy jesteśmy od katalogowych standardów i marzy nam się wyjątkowy i oryginalny wystrój łazienki?

Naturalnym skojarzeniem przy wyborze armatury łazienkowej, będzie nawiązanie stylu armatury do aranżacji i wystroju łazienki. Projekt łazienki i styl, w jakim została urządzona, to wyznaczniki wyboru odpowiedniej armatury łazienkowej. Jaki styl armatury będzie odpowiedni do naszego wystroju łazienki?

Aranżacja łazienki: armatura a wystrój łazienki

Jeśli wystrój łazienki to nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, wyłożone gresem bądź jednobarwną glazurą, również i armatura powinna mieć raczej proste, kubiczne lub geometryzujące kształty. Montowane natynkowo kurki powinny mieć kształt raczej kanciasty, ewentualnie - ciekawej graficznie litery "X". Wnętrza łazienek w stylu eko, z drewnianą podłogą bądź płytkami drewnopodobnymi oraz licznymi odniesieniami do bieli i zieleni, powinny być proste i nieskomplikowane. Podłużna słuchawka prysznicowa (tzw. „patyk”) lub wylewki kaskadowe to doskonałe wybory armatury w klimacie ZEN. Standardowa kolorystyka oksydowanej stali i srebra będzie idealna do nowoczesnego wystroju łazienki. Aranżacje łazienek w stylu vintage i retro determinują zdecydowanie bardziej stylową, wyobloną armaturę i koniecznie podwójny dozownik ciepłej i zimnej wody. Najbardziej dopasowane stylistycznie będą ceramiczne kurki bądź wajchy separujące dostęp ciepłej i zimnej wody, oraz miękko wygięte w półokrąg krany. W łazienkach o stylowym wystroju preferuje się baterie montowane bezpośrednio na ceramice łazienkowej. Baterie montowane natynkowo są oczywiście dopuszczalne, niemniej powinny mieć zachowany stylizowany i linearny rys. Kolorystyka miedzi i starego złota – jak najbardziej pożądana! Popularna ostatnio armatura z wygiętym w półokrąg kranem oraz jednostronnie umieszczoną wajchą z płynną regulacją temperatury wody, jest wzorniczo na tyle uniwersalna, że wpasuje się do większości wnętrz. Niemniej jej kolorystyka i opracowanie może być customizowana, w zależności od konkretnego stylu aranżacji łazienki. I tak chromowana stal pasować będzie do wnętrz nowoczesnych, w stylu loft i eko, zaś już jej miedziana wersja zdecydowanie bardziej do stylu vintage i soft loft. Również złocone wykończenia tego modelu pasować będą do stylizowanych łazienek, a nawet do bardziej klasycyzujących wnętrz łazienkowych (choć tam zdecydowanie lepiej wpisują się niezależne kurki armatury).

Aranżacja łazienki: armatura nietypowa

Armatura wannowa wolno stojąca nowoczesna to propozycja do wnętrz łazienki w stylu współczesnego salonu kąpielowego, nowojorskiej bohemy i kalifornijskiego stylu gwiazd. Stylizowana armatura wolnostojąca w odcieniu starego złota to propozycja dla łazienek w stylu loft i vintage. Warto przy tym pamietać, że z punktu widzenia trwałości i żywotności naszej armatury, natynkowy montaż jest pewniejszy i trwalszy. Schowane pod tynkiem i glazurą aparatura rozdzielająca dopływ wody do armatury nie jest tak narażona na czynniki zewnętrzne i znacznie dłużej posłuży bez szwanku swojemu użytkownikowi.