W tej kuchni panuje dobra energia. Nie tylko podczas gotowania

2022-11-24 11:50

– Kiedyś nie wyobrażałam sobie, by zgłosić się do architekta wnętrz po projekt mieszkania. Nie może przecież poznać wszystkich moich potrzeb! Tym razem jednak stało się inaczej. W sprawie kuchni zdaliśmy się z mężem na pomoc Agaty. Zupełnie jej zaufaliśmy – opowiada Kasia.

Kuchnia
Autor: Maria Miklaszewska WŁAŚNIE TAK! Proste i funkcjonalne rozwiązania, lekka, nieprzeładowana aranżacja, chociaż trochę sklejki w zabudowie. Kolor? Szary z ożywiającymi go akcentami. Świetnie tu gra żółty. Pojawia się na frontach szafki wiszącej i wysokiej zabudowy oraz (zgodnie z przepisami) na rurze doprowadzającej gaz do kuchenki. Instalacja stała się więc elementem kompozycji. Popołudniami we wnętrzu pojawia się naturalne słońce, ale zawsze jest tu pogodnie.

Gdy kupiliśmy to mieszkanie, właściwie wystarczyło je pomalować. Pomogła nam w tym grupa przyjaciół, więc szybko się nim cieszyliśmy – wspomina Kasia. Jedynie kuchnia okazała się problematyczna. Całkiem spora, a zupełnie niefunkcjonalna. Za mało szafek, blat roboczy za krótki…

– Sytuacja stała się nie do zniesienia po zakupie pralki z suszarką, dla których zabrakło centymetra w zabudowie. Sprzętów nie dało się schować, całkiem zagraciły pomieszczenie. Już sobie wyobrażałam, że pozostanie mi przykrywać je ozdobną serwetką – żartuje gospodyni. Wtedy znajomy polecił Kasi i Krzysztofowi architektkę wnętrz Agatę Knorowską, właścicielkę studia Mięta Morris.

– Na pewno wam pomoże, zapewnił. Nie zaoponowali, jak do niedawna by zrobili, od razu się z nią skontaktowali. I od razu stwierdzili, że z architektką bardzo dobrze się rozumieją. Dzięki projektowi Agaty kuchnia stała się funkcjonalna, przestronna i jasna. Nie brakuje w niej miejsca do gotowania, spotkań przy stole, pracy przy laptopie i przechowywania.

Kasia wspomina: – W czasie remontu przez trzy tygodnie mieszkaliśmy u przyjaciół. Poczuliśmy ulgę, że nie musimy doglądać prac, pilnować fachowców. I trudno opisać naszą radość po powrocie.

KASIA

Literaturoznawczyni, tłumaczka (z języka angielskiego i na język angielski). Razem z mężem Krzysztofem (fotografem) dużo pracują w domu, Kasi najlepiej się pisze przy stole w kuchni. Jest wielbicielką mebli i rzeczy z historią. Lubi gotować. Mama dwójki dzieci.

Kasia
Autor: Maria Miklaszewska

W WIELKIEJ WNĘCE

Kasi marzyła się spiżarka w kuchni. Powstała w zabudowie wnękowej przy wejściu do pomieszczenia (za żółtym frontem). Mieści się w niej znacznie więcej, bo też pojemny pawlacz (pod sufitem za białymi frontami) i lodówka. Sklejkowe szafki nawiązują do czasu narodzin kamienicy.

Kuchnia
Autor: Maria Miklaszewska
Szklana tafla nad blatem kuchennym
Agata Knorowska, Mięta Morris, mietamorris.com
Agata Knorowska, Mięta Morris, mietamorris.com

Dobrze, by była hartowana lub klejona. Czy przezroczysta? Wiąże się to z ryzykiem, że zanieczyszczenia, które mogą się dostać między ścianę a taflę, popsują efekt. Trudno je bowiem usunąć. Polecam szkło lakierowane (nieprzezroczyste), jego kolor łatwo dopasujemy do własnego wnętrza. Co do popularnych teraz nadruków na panelach – bardzo szybko się nudzą. Zastanówmy się więc, czy na pewno warto po nie sięgać. Grubość szkła zależy od wielkości tafli (im większa, tym grubsza), bezpieczna grubość to 6–8 mm. Panel przykleja się lub przykręca do ściany. Utrzymanie go w czystości nie sprawia żadnego problemu.

RYTMY, PODZIAŁY, TWORZYWA

Architektka oddzieliła strefę zmywania od reszty ciągu kuchennego, różnicując tworzywa i natężenie kolorów na ścianie. Za zlewem użyła płytek ceramicznych z jasną fugą, która podkreśliła rytm kwadratów. Skontrastowała je ze szklanym gładkim panelem ze szkła lakierowanego.

Kuchnia
Autor: Maria Miklaszewska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE